Docere App, startupi shqiptar i shëndetësisë në Kanada dhe SHBA - Business Magazine Albania

Docere App, startupi shqiptar i shëndetësisë në Kanada dhe SHBA

 Nga: Eni Muça

 Një risi nga një startup shqiptar, pritet të ndikojë në mënyrën se si mjekët përkujdesen për pacientët në Kanada. Luka Lamaj është biokimist. Pas përfundimit të gjimnazit në Tiranë, vendosi të vazhdonte studimet e tij në Kanada dhe filloi një rrugëtim të ri dhe gati të panjohur për të. Me studimet në biokimi, ai nisi të kërkonte mënyra të përmirësimit të sistemit shëndetësor në Kanada. Për këtë bashkëpunoi me dy profesorë, duke nisur një studim të thellë mbi sistemin shëndetësor kanadez dhe amerikan. Ata zbuluan një problem kritik që po ndodhte në këto sisteme shëndetësore: “burnout” i mjekëve.

Në Kanada, 10 mijë mjekë dalin në pension para kohe për shkak të stresit dhe lodhjes, ndërkohë që duhet të kujdesen edhe për shëndetin e pacientëve të tyre.Në një sistem ku mjekët duhet të vizitojnë 9 pacientë në orë dhe të merren me aspekte të shumta administrative, njëherësh, kohëzgjatja e kujdesit ndaj pacientëve ishte në rrezik. Kjo gjë solli probleme të mëdha për përkujdesjen ndaj pacientëve dhe shëndetin e tyre. Megjithëse, Kanadaja është e mirënjohur për sistemin e përgjithshëm shëndetësor. Pasi zbuloi këto probleme, Luka , sugjeroi që të krijohej një zgjidhje komerciale për të adresuar këto çështje. Ata filluan me Data Medicine, një platformë e thjeshtë, e bazuar në video-call, që i ndihmoi mjekët të përmirësonin komunikimin me pacientët, por ky ishte vetëm fillimi i një rrugëtimi më të madh.Sot, ata janë ndërlidhës mes klinikave dhe spitaleve në Kanada dhe Amerikë, duke siguruar të dhënat e pacientëve.

Artikulli u publikua më parë në faqen 36 të numrit 33 të revistës Business Magazine Albania.  Abonohu për të lexuar të plotë artikullin.

Për të lexuar artikullin e plotë abonohu në një nga paketat tona.
Kliko këtu për t'u abonuar.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0