Disa gjera themelore që NUK duhen përfshirë në CV-në tuaj - Business Magazine Albania

Disa gjera themelore që NUK duhen përfshirë në CV-në tuaj

Disa gjera themelore që NUK duhen përfshirë në CV-në tuaj

Ka disa gjëra që nuk duhet të shfaqen në një CV, në mënyrë që ajo të jetë një referencë efektive, dhe të duket një dokument serioz në duart e punëdhënësit. Më poshtë janë disa gjëra që duhet ti keni parasysh dhe të mos i përfshini kurrë në CV-në tuaj:
•Arritjet që nuk janë saktësisht arritje
Për shkak se ju keni qenë kapiten i ekipit të shkollës së mesme nuk është një arritje e rëndësishme për punën për të cilën po aplikoni! Arritjet profesionale apo edhe shërbimi në komunitet janë arritje të dukshme.

•Një përshkrim fizik
Një përshkrim rreth asaj se si dukeni apo edhe imazhet tuaja nuk duhet të përfshihen kurrë në një CV. Nuk është profesionale dhe do të merren si një tallje nëse e përfshini këtë informacion.

•Informacion privat
Qoftë besimi juaj fetar apo orientimi juaj seksual, këto janë gjëra që nuk kanë rëndësi në një CV dhe janë më mirë t’i mbani për vete. Nuk ka asnjë arsye për ta vënë këtë informacion të hapur për vëzhgim.

Lexo: Edona Bilali “Shqipëria është kthyer tashmë destinacion tërheqës për nomadët digjitalë”

•Gramatikë e keqe
Gramatika e keqe tregon menjëherë pakujdesi dhe dembelizëm. Gjëja e fundit që dëshironi që një punëdhënës i mundshëm të ndiejë se jeni do të verifikohet menjëherë pasi të gjendet një gabim si ky.

•Listimi jo i duhur i hobeve
Nëse keni një hobi jo të zakonshëm që ju bën që njerëzit t’iu shikojnë çuditshëm, është mirë që atë ta mbani për veten tuaj. Hobi i zakonshëm i leximit ose shkrimit, madje edhe ushtrimet janë zgjedhje të pranueshme. Listat e hobive duhet të mbahen të shkurtra dhe të sakta.

•Përvoja e parëndësishme e punës
Nëse nuk ka të bëjë me punën për të cilën po aplikoni, është më mirë ta lini jashtë dhe të përqendroheni në punët që kanë përvojë të drejtpërdrejtë me interesin tuaj aktual për punë.

•Informacioni i kontaktit
Nëse keni një adresë e-maili të papërshtatshme, thjesht mos e përdorni. Ose nëse është thelbësore që ky informacion të përfshihet, krijoni një të ri nëpërmjet përdorimit të Google për të pasur në dorë një të përshtatshëm.  theundercoverrecruiter

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0