Dikur isha jashtëzakonisht dembel, tani jam gjithmonë i motivuar! Ja si e arrita këtë - Business Magazine Albania

Dikur isha jashtëzakonisht dembel, tani jam gjithmonë i motivuar! Ja si e arrita këtë

i motivuar

Këtu është një listë e disa prej gjërave më dembele që kam bërë:

  • Më parë shikoja maratonat e Law and Order SVU për 8 deri në 12 orë në të njëjtën kohë, duke mos dalë kurrë nga shtëpia.
  • Kam pirë duhan çdo ditë për të paktën një vit të plotë.
  • Kam marrë një notë mesatare 0.00 për një semestër në kolegj dhe nuk isha as aq i zgjuar sa ta braktisja. Pagova klasat dhe nuk shkova.

Kam qenë atje.

Ju ndiheni sikur keni të gjithë talentin në botë për të qenë të suksesshëm, dhe e keni, por vazhdoni të kapeni pas këtij identiteti se nuk jeni një “person i motivuar”. Dhe sa herë që përpiqeni të pastroni veprimin tuaj dështoni, kjo e forcon më tej atë identitet.

Nëse nuk keni motivim dhe dëshironi ta ndryshoni atë, ju duhet të ndryshoni identitetin tuaj. Për të ndryshuar identitetin tuaj, duhet të ndërmerrni veprime që mohojnë identitetin tuaj të vjetër dhe gradualisht ju ndihmojnë të ndërtoni një të ri. Për të ndërmarrë veprimet e duhura, gjeni diçka që ju emocionon dhe ju detyron të punoni shumë.

Nga dikush që ka qenë në të dyja anët, kam besim t’ju them se është më se e mundur të kalosh nga mungesa e motivimit në shumë motivim. Nëse ndiqni rrugën që do të përshkruaj, nuk do të ndiheni as si të vjetrit që keni ekzistuar. Ju nuk mund ta kuptoni se keni qenë ndonjëherë kaq dembel në një moment të caktuar në jetën tuaj.

Pra çfarë bëni ju? Si ta rregulloni problemin tuaj në dukje të përhershme të dembelizmit?

Lexoni: Tony Robbins: Si të motivoni një ‘dembel’

I vetmi burim motivimi që kam gjetur funksionon

Nëse gjeni diçka që ju emocionon, ju keni një shans për të aktivizuar motivimin. Gjetja e këtyre mundësive nuk ju garanton asgjë, por ato janë shansi juaj më i afërt për të kursyer përpjekjet.

Kur shfaqet një mundësi e tillë, ose kur kërkoni dhe gjeni në mënyrë aktive një të tillë, hidhuni mbi të dhe mbajeni fort sa më gjatë që të mundeni. Mund të provoni dhe të dështoni, por ato momente të paktën do t’ju kujtojnë se çfarë jeni në gjendje të bëni nëse qëndroni me to sikur edhe për pak.

Kam pasur shumë valë motivuese përpara se të gjeja valën time përfundimtare të të shkruarit. Unë u bashkova me disa kompani të skemave piramidale MLM. Një arritje pozitive nga këto kompani? Ato ju mësojnë për zhvillimin personal. Fillova të lexoja libra, të dëgjoja audio-kaseta dhe megjithëse nuk fitova kurrë para me këto kompani, isha i frymëzuar. Në fund, u largova, por këmbëngulja në diçka për disa muaj më dha atë sinjal subkoshiencës në trurin tim se isha i aftë për më shumë.

Kishte semestra në shkollë ku ia dola shumë mirë, sepse gjeta aktivitete që më emociononin dhe stimulonin talentet e mia natyrore, pikat e forta dhe kuriozitetin. Unë hyra në këshillin studentor dhe pata notën time më të lartë atë semestër. Shkrimi ishte vala motivuese, gjëja që ishte aq emocionuese për mua.

Mësimi këtu?

Të hipësh në një mori valësh motivuese ka rëndësi për diçka. Edhe nëse përfundoni duke e lënë duhanin, mbajtja e çdo niveli të motivimit për një kohë të moderuar ju kujton se jeni të aftë. Më pas, kur të gjeni diçka vërtet të përafruar me talentet dhe pikat tuaja të forta, mund të drejtoni valën për një kohë të gjatë – ndoshta edhe për pjesën tjetër të jetës tuaj.

Disa rekomandime praktike për këtë përfshijnë:

  • Thuaj po për çdo gjë: Shkoni në ato eventet lokale që shihni në një fletëpalosje në një kafene. Shkarkoni udhëzuesin PDF falas nga marketeri juaj i preferuar i internetit dhe bëni atë që thotë. Blini atë libër ose kurs. Merrni çdo mundësi pozitive nga distanca që mundeni.
  • Fokusohuni në talentet dhe pikat tuaja të forta: Mos kini frikë të mbështeteni në atë që jeni saktësisht. Kjo nuk do të thotë se nuk mund të bëni atë që dëshironi, por shanset tuaja janë më të larta nëse bëni atë që jeni të predispozuar të bëni.
  • Mos harroni se për çfarë jeni të emocionuar: Nëse jeni në mënyrë të ligjshme në depresion klinik dhe nuk keni pasur kurrë momente emocioni apo gëzimi, atëherë keni nevojë për ndihmë profesionale. Por për të gjithë të tjerët, shanset janë, ju keni qenë të emocionuar për diçka në jetë. Mendoni për këto gjëra dhe kuptoni se tashmë keni një nivel motivimi në veten tuaj.

Si të kaloni nga mungesa e motivimit në një bollëk motivimi?

Loja e vetë-ndihmës është e thjeshtë, gjeni dhe drejtoni valët e motivimit. Ndonjëherë ndiheni veçanërisht të frymëzuar për të bërë diçka. Kur ndiheni kështu, shfrytëzojeni rastin. Sinqerisht, kur nuk ndiheni kështu, nuk do të bëni asgjë për situatën tuaj. Këtu hyn përmbajtja motivuese. Është thjesht aty për të dhënë shkëndijën, por ju duhet ta bëni atë.

Nuk po e them fare në mënyrë të përulur. Situata juaj aktuale mund të ndryshojë në mënyrë drastike derisa të arrini një pikë ku jeta juaj e vjetër duket si një iluzion. E ndaj shumë historinë time, sepse nuk ka mënyrë më të mirë për të ilustruar fuqinë e vetë-përmirësimit sesa t’ju tregoj se si është të lëvizësh nga njëra anë në tjetrën.

Është cmenduri. Unë kam qenë jashtëzakonisht dembel. Ndoshta më dembel se ju. Gjithçka po shkonte për mua, shkatërrova në mënyrë sistematike jetën time me një vendim të keq në të njëjtën kohë, e gjeta veten në një vend vërtet të keq dhe gërmova veten prej saj. Nuk e di se sa i thellë është përkufizimi juaj personal për të mos patur ” motivim”, por i imi ishte shumë i ulët.

Po e përfytyroj veten tani në fabrikën e elektronikës ku punoja 12 orë në ditë duke fituar 10 dollarë në orë, ulur në një nga tavolinat jashtë në zonën e duhanit, duke fryrë mentolin, duke shijuar çdo minutë të pushimit tim, sepse kjo ishte puna më e mërzitshme që kam pasur ndonjëherë.

Në mendjen time, gjithmonë ndjeja se gjërat do të përfundonin, por në atë kohë situata ime dukej e pashpresë. E braktisa dhe nuk kisha një diplomë. Shumica e miqve të mi ishin larguar nga qyteti ku unë isha. Unë jetoja në një dhomë konvikti.

Kjo ishte jeta ime.

Gjeta pasionin tim dhe gjeta zhvillimin personal. Të dyja më shpëtuan jetën. Dhe të dyja mund të shpëtojnë tuajat. Por ju duhet t’i lini plotësisht të hyjnë.

Jini të durueshëm derisa ta arrini

Vazhdoni të lexoni përmbajtje të vetëndihmës. Shikoni videot e lezetshme të YouTube. Lexoni të gjitha klasikët e vetë-ndihmës. Mbajeni veten mendërisht të fortë, në mënyrë që të shfrytëzoni një mundësi kur ju shfaqet.

Kjo është gjëja. Çfarë zgjedhje keni vërtet? Unë e kuptoj që vetë-përmirësimi është shpesh i paefektshëm dhe se shumica e njerëzve nuk i arrijnë kurrë ëndrrat e tyre. Megjithatë, nuk shoh një rrugë logjikisht më të mirë se sa të vazhdosh të bësh përpjekje për t’i bërë të gjitha të funksionojnë, pavarësisht sa herë ngatërrohesh.

Dhe ju duhet vetëm t’i rregulloni disa gjëra disa herë për të ndryshuar trajektoren e jetës suaj.

Sa më shumë të përqëndroheni në zhvillimin personal, aq më mirë do të jeni në gjendje të shihni mundësitë. Edhe nëse ajo që po bëni tani nuk ju duket shumë efektive, kuptoni se është rruga për një jetë më të mirë. Gjithashtu, kuptoni një të vërtetë të rëndësishme për ju.

Ju thoni se nuk keni motivim, por po lexoni një artikull se si të motivoheni më shumë. Ju të paktën keni dëshirën ose vullnetin për ta lexuar këtë artikull. Ju jeni duke bërë diçka. Nëse vërtet nuk do të kishit motivim, mungesa juaj e motivimit nuk do t’ju shqetësonte sepse … nuk do të kishit motivim për të ndryshuar.

Disa njerëz, shumë njerëz, kanë hequr dorë. Kam takuar mjaft nga ata njerëz në atë fabrikë elektronike. Ju nuk jeni një nga ata njerëz. Fakti që po e lexoni këtë do të thotë që nuk jeni një nga ata njerëz. Mos e harroni këtë.

Lexoni: Sipas një studimi, njerëzit inteligjentë janë dembelë

Unë e di kush jeni. Ju jeni një kërkues.

Kërkuesit kanë gjithmonë shansin më të mirë për të fituar në jetë. Edhe nëse nuk i keni materializuar mendimet tuaja në rezultate, ju ende mendoni në mënyrë aktive se si të jetoni një jetë më të mirë. Shumica e njerëzve thjesht ëndërrojnë me sy të hapur. Ju, të paktën, jeni mjaft aktiv për të kërkuar një përgjigje.

Më beso, është më mirë se asgjë, është një fillim.

Unë nuk kam një garanci magjike për ju. Unë kurrë nuk bëj premtime se nëse ndiqni recetën time sekrete të suksesit, gjithçka do të funksionojë. Megjithatë, jam i sigurtë që keni shpresë. Jam i sigurtë se keni një shans dhe se jeni shumë më të aftë se sa ndoshta e dini.

Dhe jam i sigurtë se ky mesazh do t’ju ndikojë. Prandaj unë shkruaj. Jo për masat. Unë nuk mund t’i shpëtoj të gjithë. Por unë mund të ndihmoj disa njerëz të shpëtojnë veten.

A jeni ju një nga këta njerëz? Vetëm koha do ta tregojë.

/medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0