Digi Diaspora, një rrjet mbarë shqiptar i tekologjisë - Business Magazine Albania

Digi Diaspora, një rrjet mbarë shqiptar i tekologjisë

Digi Diaspora

Digi Diaspora është një nismë e re e disa partnerëve, përfaqësues të komunitetit të Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikimit (TIK), të inovacionit dhe start-upeve, e përqëndruar kryesisht në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni Veriore. Ajo ka synim të mbledhë rreth vetes ekspertët e Tekonologjisë së Informacionit dhe Komunikimit (TIK), drejtuesit e kompanive, të universiteteve dhe të gjithë profesionistët e fushës digjitale, të cilët përballen në mënyrë të vazhdueshme me teknologjinë, me teknologjitë moderne, si dhe zhvillimet e saj në të gjithë botën.

Kjo nismë mundëson krijimin e një ure lidhëse midis vetë Diasporës Digjitale, si dhe me komunitetin digjital në Shqipëri. Ajo ka për qëllim që:

Të mundësojë rrjetëzimin profesional dhe personal

Të ndajë dhe të bashkëpunojë mbi dijet dhe eksperiencat profesionale

Të kërkojë dhe të gjejë mundësitë për bashkëpunime në biznes, si dhe në projekte të tjera të përbashkëta në fusha të ndryshme të interesit reciprok.

Të mbështesë rritjen e kapaciteteve profesionale dhe njerëzore.

Për të lexuar artikullin e plotë abonohu në një nga paketat tona.
Kliko këtu për t'u abonuar.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0