Digi Diaspora, do të bëjë bashkë shqiptarët e diasporës në një takim me 27 Dhjetor - Business Magazine Albania

Digi Diaspora, do të bëjë bashkë shqiptarët e diasporës në një takim me 27 Dhjetor


Shoqata Shqiptare e ICT (AITA), zëri kryesor i biznesit privat të industrisë së TIK dhe Digital Transformation në Shqipëri, në bashkëpunim me Innovate Albania, nën mbështetjen e Center for Business Technology and Leadership, Business Magazine, Akseleratorin HapIde, Garazh, dhe ICTS Awards po organizojnë për herë të parë Meetup #1 Digi Diaspora, ku Shqiptarët inovativë nga Diaspora dhe vendas do të takohen së bashku për të shkëmbyer njohuritë, përvojat dhe për të ndërtuar ura bashkëpunimi në të ardhmen.   

Ekipi organizues përbëhet nga Dritan Mezini, Gerti Boshnjaku, Shkelzen Marku, Tom Kallanxhi, Kushtrim Shala, Aleksander Bello (San Francisco) dhe Endri Mataj (New York), lojtarë përkatës të Ekosistemit të Inovacionit në Shqipëri dhe më gjerë.

MeetUp #1 është i ndarë në dy aktivitete, si më poshtë:

Aktiviteti #1

Ky aktivitet organizohet si tryezë e rrumbullakët dhe veprimtari joformale.

Data: 27 Dhjetor 2019
Vendi: Protik dhe TechSpace

Axhenda

16:30 – 17:00 Regjistrimi
17:00 – 17:30 Fjalimet e mirëseardhjes nga ekipi organizator
17:30 – 18:30 Hyrje / Prezantimi nga Digi Diaspora
18:30 – 19:30 Pyetje dhe përgjigje
19:30 – 21:00 Rrjetëzim / Pica / pije joalkoolike

Aktiviteti # 2 – Vizitë studimore në disa kompani lokale

Data: 6 Janar 2020 (opsionale, por me regjistrim)
Pika e Takimit: Kalaja e Toptanit
Koha: 10:00 – 13:00 Vizita studimore në disa kompani vendase (TBD)

Nëse jeni pjesë e Digi Diaspora, i kthyer dixhital ose jeni i apasionuar pas inovacionit, regjistrohuni tani Këtu. Menjëherë pas regjistrimit, ju do të kontaktoheni nga ekipi organizativ.

Për më shumë informacion, ju lutemi kontaktoni Tan Mezinin në +355 692077847 ose dërgoni një email në dmezini@aita-al.org

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0