Derek Andersen: “Muaji Maj solli në skenën e Startup Grind femra dhe lidere të suksesshme”


Derek Andersen themelues i Startup Grind ka treguar në një njoftim se muaji Maj ishte mjaft frymëzues, pasi solli në skenat mbarë botërore të Startup Grind, udhëheqëset më të mira dhe më të suksesshme femra.

Ai madje tregon fuqinë e femrës duke përmendur që në 150 evente të zhvilluara në 60 vende, mbi 200 femra janë intervistuar dhe me mbi 8500 persona janë mbledhur për të ndjekur eventet në muajin Maj! Gjatë kësaj periudhe mbi 500 persona kanë shtuar dritaren “Female Leaders” në fotot e tyre të profilit në Facebook. Janë prodhuar mbi 200 orë përmbajtje nga këto femra të suksesshme për të edukuar dhe trajnuar liderë për dekadat e ardhshme. Me 202 evente live në vetëm në një muaj është gjithashtu një rekord për Startup Grind, thekson Derek.

Lexoni: Si arriti Derek Andersen të bëhej një sipërmarrës që ndikon në jetën e 10 milionë njerëzve çdo muaj?

Ai madje thotë se sa e mahnitshme do të ishte nëse në vitin e ardhshëm do të ishin 100% folëse femra në muajin Maj.

Ky event organizohet në çdo cep të botës nga Pekini, Somalia, Melburni, New York e deri tek qyteti i preferuar i të gjithëve, Barcelona.

Këto përpjekje janë udhëhequr në selinë e një ekipi ku pjesa dërrmuese janë femra. I vetmi ekip në Silicon Valley ku meshkujt shqetësohen që zëri i tyre është paksa i ndrydhur. Udhëheqëset tona femra po udhëheqin lëvizjen tonë,” thotë Derek.

Ai thekson se shumë kompani të mëdha publike nuk e kanë këtë frymë dhe janë shumë larg asaj që ky komunitet dëshiron të bëjë. Madje i frikësohen përpjekjeve të tyre të bashkuara.

Ashtu sikurse ky komunitet kërkon t’i lejë vendin e vet femrës, të njëjtën gjë duhet të bëjnë kompani dhe organizata, ku diversiteti gjinor duhet të jetë në qendër të vëmendjes, pasi është një çështje shumë e rëndësishme që na përket të gjithëve.

Lexoni: Nuk është vetëm Google – shumë kompani po luftojnë me diversitetin në vendin e punës

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale