Deklarata e guximshme e qeverisë amerikane kundër Apple


Një gjë është e sigurtë, që kur futesh në ‘kthetrat’ e qeverisë amerikane, nuk ka ‘shpëtim’. Dhe këtë fat po e pëson pikërisht një nga kompanitë më të mëdha në botë, Apple.

Si duket qeveria Amerikane e ka humbur të gjithë respektin për kompaninë Apple. Muaj pas një dueli ligjor mes Apple dhe FBI-së, liderja e Demokratëve në Shtëpinë e Përfaqësuesve Nancy Pelosi, ka thënë se merita e krijimit të iPhone duhet t’i shkojë “zbulimeve dhe hulumtimeve federale”, dhe jo Steve Jobs, që njihet si krijuesi i iPhone.
Sipas TechSot.Al, Pelosi i ka bërë këto komente duke mbajtur në dorë një pajisje që duket si një iPhone 6 Plus, ose iPhone 6S Plus, dhe ka shtuar: “Ka ndonjë tjetër këtu një smartfon? Në këtë smartfon, pothuajse çdo gjë erdhi nga investimet, zbulimet, dhe hulumtimet federale. GPS, u krijua nga ushtria (Amerikane), ekranet e sheshta, kamerat dixhitale, dhe lista vazhdon…Thonë se ishte Steve Jobs ai që dizajnoi këtë iPhone, por në fakt ishte qeveria federale ajo që e shpiku këtë pajisje.”

Pas këtyre komenteve nga Nancy Pelosi, as ajo, dhe as kompania Apple nuk kanë dhënë më komente të mëtejshme. Por një gjë është e sigurtë, që Apple nuk i ka punët mirë me qeverinë Amerikane.

 

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale