Construction permit for strategic investment in agriculture, “Doni Fruits” Albania, is approved


 

The biggest agricultural trade developer is expected to start building a collection and processing facility.
The National Territory Council has approved the 1.6 ha facility construction permit in Lushnja. This gives the green light to Doni Fruits company to realize the 8 million Euro investment. The construction permit foresees the establishment of the “Center for Collection, Preservation, Distribution and Export for Fruits, Vegetables and Citrus”.

The surface of this center (land and facility), already purchased by the company, is 3.2 hectares.
The investment is expected to open 300 direct jobs and have an impact for 6000-7000 indirect jobs across all over Albania.

Fatos Mustafa, who has been lobbying for this project, encourages farmers to increase their harvests. “DoniFruits” foresees to supply the domestic market and export agricultural products to the global market. Mustafa says for Businessmag.al that, “Through this initiative, there is the opportunity to leave no square meter of farmland uncultivated, to increase exports and to reduce agricultural imports. According to him, the project will have the most modern technique in Albania”.

During last years, investments in collection, storage and packaging of products have increased. This has led to an increase of 10% -15% of exports per year. However, imports of agricultural products continue to remain high.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale