Më shumë njerëz po eksplorojnë sipërmarrjen për shkak të kësaj arsyeje të papritur - Business Magazine Albania

Më shumë njerëz po eksplorojnë sipërmarrjen për shkak të kësaj arsyeje të papritur

Sipërmarrje

Më shumë njerëz po fillojnë biznese tani, se kurrë më parë dhe arsyeja mund të jetë se kostoja oportune, ose ajo që duhet të heqin dorë në këmbim të sipërmarrjes, është më e ulët se kurrë.

Të dhënat që Byroja e Regjistrimit të Popullsisë së SHBA publikoi në fillim të këtij muaji tregojnë se numri total i aplikimeve për të nisur biznese arriti një rekord prej 5.5 milionë vitin e kaluar. Kjo është gjysmë milioni më shumë aplikime se sa ishte paraqitur në vitin 2022.

Të dhënat e Byrosë së Regjistrimit nga katër muajt e parë të këtij viti tregojnë se bumi i startup-eve është ende i fortë, nga janari deri në prill, numri i aplikimeve të reja të biznesit arriti në mbi 1.7 milionë.

Pse më shumë njerëz po aplikojnë për të filluar biznese të reja?

Profesoresha e Shkollës së Biznesit të Columbia, Angela Lee, tha se arsyeja mund të jetë “numri i paprecedentë i pushimeve nga puna nga kompanitë e mëdha të teknologjisë në vitet e fundit, duke rezultuar në një grup të madh talentesh të liruar për të ndjekur sipërmarrjen”.

Lee, drejtori i Qendrës së Sipërmarrjes Eugene Lang, vuri në dukje gjithashtu se “sipërmarrja ka qenë historikisht kundërciklike, sepse kostoja oportune për të filluar një kompani bie gjatë një recesioni”.

Kompanitë e mëdha të teknologjisë kanë pushuar nga puna punonjësit në numër rekord vitet e fundit. Pushimet nga puna në teknologji vitin e kaluar prekën 263,180 punonjës në mbarë botën. Amazon pushoi nga puna shumicën e njerëzve (27,410) vitin e kaluar, por Meta (21,000), Google (12,115) dhe Microsoft (11,158) gjithashtu kontribuan në shifra rekord.

Shkalla e papunësisë ka mbetur e qëndrueshme, në intervalin 3.7% deri në 3.9% në SHBA gjatë nëntë muajve të fundit, sipas raportit të fundit të punës të Byrosë së Statistikave të Punës në SHBA.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0