Cilat janë rreziqet që shqetësojnë më shumë sipërmarrësit e suksesshëm në vitin 2020?

Cilat janë rreziqet që shqetësojnë më shumë sipërmarrësit e suksesshëm në vitin 2020?

Sipas një studimi të bërë së fundi, papunësia dhe nën punësimi janë shqetësimet kryesore për udhëheqësit e biznesit në vitin 2020. Rreziku i sëmundjes infektive ka kapërcyer 28 pikë për të arritur  në listën e top 10, duke e bërë dështimin kritik të infrastrukturës shqetësimin kryesor.

Shqetësimet mjedisore gjithashtu po marrin një rëndësi të madhe, duke u rritur ndjeshëm në renditjen vjetore të “Hartës Interaktive të Rreziqeve Rajonale për Bërjen e Biznesit”.

Në botën e pasigurt që ka krijuar COVID-19, papunësia dhe nën-punësimi janë në krye të shqetësimit për të bërë biznes në të gjithë botën. Shqetësimi për sëmundjet infektive gjithashtu i është bashkuar listës së gjërave që i mbajnë zgjuar gjatë natës.

Forumi Ekonomik Botëror “Harta Ndërvepruese e Rreziqeve Rajonale për Bërjen e Biznesit”, i cili anketoi më shumë se 12,000 udhëheqës biznesi nga 128 vende, zbuloi se papunësia shihet si problemi më i ngutshëm që kompanitë mund të përballen në vitin 2020. Bëhet fjalë për një rrezik shumëvjeçar për kompanitë, por në vitin 2019 ajo kishte rënë në vendin e tretë pas krizave fiskale dhe sulmeve kibernetike. Papunësia është rreziku më i lartë i perceptuar për të bërë biznes në vitin 2020.

Lexo:Humbja e të ardhurave nga Covid19 dhe parashikimet që priten të ndodhin me turizmin

Shqetësimet për klimën

Në sondazhin, i cili u krye midis janarit dhe korrikut 2020, udhëheqësve iu kërkua të zgjedhin, nga një listë prej pesë rreziqeve më shqetësuese për të bërë biznes në vendin e tyre në 10 vitet e ardhshme.

Shumica e rreziqeve kryesore të identifikuara kishin të bënin me ekonominë, por rreziqet që lidhen me ndryshimin e klimës po rriten në axhendën e bordit. Megjithëse asnjë rrezik mjedisor nuk është në 10 vendet e para globale, rreziku i perceptuar i katastrofave natyrore është rritur shtatë pikë dhe ngjarjet ekstreme të motit janë rritur pesë pikë. Humbja e biodiversitetit dhe shembja e ekosistemit është rritur në tetë vende dhe mungesa e adaptimit ndaj ndryshimeve klimatike është rritur në dy vende.

Nëntë nga 10 rreziqet kryesore që nga viti 2019 janë përsëri në vendet e para në vitin 2020, me një dështim kritik të infrastrukturës që bie nga renditja pasi sëmundjet infektive marrin famë.

Koha për të rifilluar

Kërkimi është pjesë e Nismës së Rrezikut Global të Forumit Ekonomik Botëror, i cili analizon rreziqet kritike globale dhe i komunikon ato me palët e interesit dhe publikun e gjerë.

Të dhënat janë lëshuar përpara Samitit të Rinisjes së Punës (20-23 Tetor), i cili synon të formësojë ekonomitë, shoqëritë dhe vendet e punës gjithëpërfshirëse, të drejta dhe të qëndrueshme.

Enterprenuer

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale