Cilat janë rreziqet që shqetësojnë më shumë sipërmarrësit e suksesshëm në vitin 2020? - Business Magazine Albania

Cilat janë rreziqet që shqetësojnë më shumë sipërmarrësit e suksesshëm në vitin 2020?

Cilat janë rreziqet që shqetësojnë më shumë sipërmarrësit e suksesshëm në vitin 2020?

Sipas një studimi të bërë së fundi, papunësia dhe nën punësimi janë shqetësimet kryesore për udhëheqësit e biznesit në vitin 2020. Rreziku i sëmundjes infektive ka kapërcyer 28 pikë për të arritur  në listën e top 10, duke e bërë dështimin kritik të infrastrukturës shqetësimin kryesor.

Shqetësimet mjedisore gjithashtu po marrin një rëndësi të madhe, duke u rritur ndjeshëm në renditjen vjetore të “Hartës Interaktive të Rreziqeve Rajonale për Bërjen e Biznesit”.

Në botën e pasigurt që ka krijuar COVID-19, papunësia dhe nën-punësimi janë në krye të shqetësimit për të bërë biznes në të gjithë botën. Shqetësimi për sëmundjet infektive gjithashtu i është bashkuar listës së gjërave që i mbajnë zgjuar gjatë natës.

Forumi Ekonomik Botëror “Harta Ndërvepruese e Rreziqeve Rajonale për Bërjen e Biznesit”, i cili anketoi më shumë se 12,000 udhëheqës biznesi nga 128 vende, zbuloi se papunësia shihet si problemi më i ngutshëm që kompanitë mund të përballen në vitin 2020. Bëhet fjalë për një rrezik shumëvjeçar për kompanitë, por në vitin 2019 ajo kishte rënë në vendin e tretë pas krizave fiskale dhe sulmeve kibernetike. Papunësia është rreziku më i lartë i perceptuar për të bërë biznes në vitin 2020.

Lexo:Humbja e të ardhurave nga Covid19 dhe parashikimet që priten të ndodhin me turizmin

Shqetësimet për klimën

Në sondazhin, i cili u krye midis janarit dhe korrikut 2020, udhëheqësve iu kërkua të zgjedhin, nga një listë prej pesë rreziqeve më shqetësuese për të bërë biznes në vendin e tyre në 10 vitet e ardhshme.

Shumica e rreziqeve kryesore të identifikuara kishin të bënin me ekonominë, por rreziqet që lidhen me ndryshimin e klimës po rriten në axhendën e bordit. Megjithëse asnjë rrezik mjedisor nuk është në 10 vendet e para globale, rreziku i perceptuar i katastrofave natyrore është rritur shtatë pikë dhe ngjarjet ekstreme të motit janë rritur pesë pikë. Humbja e biodiversitetit dhe shembja e ekosistemit është rritur në tetë vende dhe mungesa e adaptimit ndaj ndryshimeve klimatike është rritur në dy vende.

Nëntë nga 10 rreziqet kryesore që nga viti 2019 janë përsëri në vendet e para në vitin 2020, me një dështim kritik të infrastrukturës që bie nga renditja pasi sëmundjet infektive marrin famë.

Koha për të rifilluar

Kërkimi është pjesë e Nismës së Rrezikut Global të Forumit Ekonomik Botëror, i cili analizon rreziqet kritike globale dhe i komunikon ato me palët e interesit dhe publikun e gjerë.

Të dhënat janë lëshuar përpara Samitit të Rinisjes së Punës (20-23 Tetor), i cili synon të formësojë ekonomitë, shoqëritë dhe vendet e punës gjithëpërfshirëse, të drejta dhe të qëndrueshme.

Enterprenuer

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0