Chrome tani i ngarkon faqet 28% më shpejt - Business Magazine Albania

Chrome tani i ngarkon faqet 28% më shpejt


Google njoftoi se ka punuar me Facebook dhe Mozilla (organizata prapa shfletuesit Firefox), për të bërë ngarkimin e faqeve në Chrome për desktop dhe celular në mënyrë të konsiderueshme më shpejt. Sipas të dhënave të Google-it, ringarkimi i faqeve me versionin e fundit të Chrome tani duhet të jetë rreth 28% më shpejt.

Kur ju ringarkoni një faqe, shfletuesi i bën me qindra kërkesa rrjetit vetëm për të parë nëse imazhet dhe burime të tjera që ju keni parë, kur keni shkuar për herë të parë në faqe janë ende të vlefshme.

Inxhinieri i Google, Takashi Toyoshima vuri në dukje në njoftim se përdoruesit zakonisht i ringarkojnë faqet, sepse ato duken të vjetra ose për shkak se përmbajtja duket se nuk është përditësuar. Ai argumenton se kur zhvilluesit e shfletuesit e shtuan këtë funksion ishte kryesisht për arsye se faqet “e prishura” ishin të zakonshme. Sot, përdoruesit kryesisht ringarkojnë faqet për shkak se përmbajtja e një faqe interneti duket e “ndenjur”.

Për të kapërcyer këtë problem, skuadra e thjeshtoi sjelljen e ringarkimit të Chrome. Facebook, ashtu si faqet e tjera, thotë se faqet e saj tani ringarkohen 28% më shpejtë, kështu që herën tjetër që ju doni të kontrolloni në qoftë se shokët tuaj më në fund kanë postuar foto të reja, tani ju do të merrni një përgjigje më të shpejtë.

Burimi: techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0