Charles Feeney emërohet “James Bond i Filantropisë”


Miliarderi Charles Feeney është i mrekullueshëm. Në këtë artikull tregohet një histori rreth filantropisë së Feeney dhe trashëgimisë së tij. Tani përvoja e tij krahasohet me atë të presidentit të zgjedhur në SHBA, Donald Trump, shkruan gazetari i New York Times, Jim Dwyer në lidhje me shumën 8 miliardë $ që Feeney ka dhuruar.

Feeney hoqi dorë nga e gjithë pasuria e tij për Filantropinë Atlantike, një rrjet fondacionesh private, tre dekada më parë dhe i ka rritur fondet përmes investimeve në teknologji në kompani si Facebook dhe Alibaba. Asnjë nga 1.000 ndërtesat që ka financuar mbajnë emrin e tij, Dwyer vë në dukje.

“Është më shumë se para. Është kënaqësi që ju jeni duke arritur diçka që është e dobishme për njerëzit,” tha Feeney. Tani në të 80-at e tij, Feeney e ka lënë veten me rreth 2 milionë $ për të jetuar – më pak se 0.001% nga 8 miliardë $ ai ka dhuruar.

Për një person me të ardhura mesatare, apo ndoshta edhe milioner mesatar, këto zakone nuk janë dhe aq të zakonshme. Por Feeney është – ose ka qenë, gjithsesi – një miliarder.

Vendet e tij të rastësishëm në aeroplan dhe hamburgerët rastësor e futën në shoqërinë e miliarderëve si investitori Warren Buffett, i cili jeton në Omaha, Nebraska (Buffett dhe Feeney kanë nënshkruar “The Giving Pledge”, ku Buffett ka ndihmuar miliarderët për të dhënë më shumë se gjysmën e pasurisë së tyre për filantropi dhe bamirësi).

“Unë nuk jam këtu për t’i treguar të gjithëve se çfarë të bëjnë me paratë e tyre,” tha Feeney për Filantropinë Atlantike. “Ju i bëni paratë tuaja, pra bëni çfarë të doni me to. Por unë mendoj se ka një detyrim, sigurisht për të pasurit, për të parë se çfarë mund të bëjnë për të tjerët me paratë e tyre.”

Burimi: businessinsider.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale