Çfarë të nevojitet për të qenë një sipërmarrës i suksesshëm? - Business Magazine Albania

Çfarë të nevojitet për të qenë një sipërmarrës i suksesshëm?


1. Duhet të prodhosh ide madhështore

Duhet të kërkosh nëse ideja për biznesin tënd është e realizueshme. Pasi të kesh mbledhur të gjithë informacionin e nevojshëm, tani mund të vendosësh nëse do e ndjekësh këtë ide apo do e ruash për të ardhmen. E zëmë se ti vendos ta ndjekësh këtë ide. Pika tjetër ku duhet të fokusohesh është krijimi i kapitalit që të nevojitet.

Projektet e ndërmarra nga sipërmarrësit bëhen në një mënyrë shumë të kujdesshme. Kërkimi në rradhë të parë është një aspekt shumë i rëndësishëm për të përcaktuar nëse një biznes është i mundshëm apo jo.

Nëse dëshiron të bëhesh një sipërmarrës i suksesshëm, duhet të punosh me disa koncepte siç është për shembull RIO ose kthimi nga investimet, kapital i përzier, shkalla e ekonomisë, shpejtësia e ktimit të biznesit dhe shumë të tjera.

Nuk mund të punosh në rrugën e suksesit nëse nuk i njeh këto koncepte. Kështu që të duhet të studiosh e të mësosh. Nëse mund të studiosh në një kurs biznesi, bëje. Edukimi i duhur në fushën përkatëse të ndihmon shumë për të patur sukses në botën e biznesit.

Sipas shumë sipërmarrësve ekspertë, dijet nuk mjaftojnë. Si sipërmarrës ti duhet të kesh sjelljen dhe cilësitë e nevojshme. Cilat janë këto sjellje dhe cilësi? Së pari, duhet të jesh punëtor. Duhet të kesh dëshirë të punosh shumë orë në ditë dhe gjatë natës sidomos nëse je fillestar.

Pothuajse 8% e kohës tënde do të shkojë për të nxitur klientët dhe ndjekësit në rastin e një biznesi online, ti duhet të tërheqësh shumë trafik në site-n tënd ose përndryshe biznesi yt do të dështoj.

2. Merr përsipër rrezikun

Shumica e sipërmarrësve nuk kanë frikë të guxojnë. Kjo nuk do të thotë se sipërmarrësit i futen biznesit me sy mbyllur duke shpresuar për sukses. Sipërmarrësit janë të gatshëm të marrin rrisqe sidomos pas një vëzhgimi ku shikojnë se kanë shanse të mëdha për sukses.

Shumë pak individë guxojnë të marrin rrisqe sepse ata kanë frikë nga dështimi. Por siç dihet, një sipërmarrës mëson shumë nga dështimet e së kaluarës. Është e gjitha pjesë e jetës prandaj ti nuk duhet të friksohesh.

3. Tregohu miqësor dhe i sinqertë me klientët

Nëse mund të krijosh dashamirësi dhe të fitosh besimin e klientëve apo ndjekësve, biznesi juaj me siguri do të korr sukses.

Nëqoftëse i zotëron këto karakteristika, atëherë je rrugës për t’u bërë një sipërmarrës i suksesshëm.

Mund të zgjedhësh mes biznesit online apo mund ta fillosh duke vendosur biznesin tënd në një zonë lokale. Nëse zgjedh këtë të fundit, të duhet të studiosh bizneset e zonës dhe sigurohu që biznesi jot është i nevojshëm.

Nëse pas disa kohësh e shikon se ka ardhur koha për ta zgjeruar këtë biznes, atëherë bëje dhe do të kesh akoma dhe më shumë përfitime. Opsioni i parë është më i zgjedhuri në këto kohë sepse ka më shumë mundësi për sipërmarrësit online. Bëj zgjedhjen tënde.

/StudyLifeStyle.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0