Bordi i Entit Rregullator shtyn fashat e energjisë. Në tetor çmimi mbetet i pandryshuar - Business Magazine Albania

Bordi i Entit Rregullator shtyn fashat e energjisë. Në tetor çmimi mbetet i pandryshuar

Bordi i Entit Rregullator të Energjisë (ERE) miratoi shtyrjen e fashave të energjisë për muajin tetor shpallur më herët nga qeveria.

Kryetari i ERE, Petrit Ahmeti tha se “praktikisht situata e krizës energjetike, krijuar nga lufta në Ukrainë ka bërë që të shpallet gjendja e emergjencës. Në këtë kuadër ERE ka respektuar të gjitha detyrimet ligjore menjëherë pas shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme”. Ahmeti vuri në dukje se aktualisht në vendin tonë është përmirësuar situata hidrike në HEC-e dhe është ulur konsumi.

“Bordi i ERE-s është në koherencë me zhvillimet e vendit dhe është në shërbim të qeverisë që është në shërbim të popullit”, deklaroi Ahmeti.

Lexo edhe: Shtyhet rritja e çmimit të energjisë

E pranishme në mbledhjen e Bordit, deputetja e Partisë Demokratike Jorida Tabaku, kërkoi revokim të vendimit për rritjen e çmimit mbi fashën 800 kWh.

“Bordi nuk i dëgjoi propozimet e mia, ku ju kërkova që të mos rritej çmimi i energjisë. Kam kërkuar revokimin e vendimit. Nuk ka asnjë argument që të rritet çmimi i energjisë. U kam kërkuar që të ruani funksionin kushtetues. Qeveria nuk mund të thotë dot se hyn në fuqi vendimi i ERE. Nuk e justifikon as nga pikëpamja ekonomike. Ky Bord duhet të tregojë kompetencat ligjore. Duhet të merrni vendime që lidhen me interesin publik”, u shpreh Tabaku.

Ndërkohë ERE në mbledhjen e sotme propozoi vendosjen e fashës 800 kËh nga 1 nëntori deri më 31 dhjetor 2022.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0