BMW, Daimler, Ford dhe Volkswagen në një projekt së bashku


Një ndërmarrje e përbashkët mes prodhuesve më të mëdhenj të makinave do të përpiqet t’a bëjë më të lehtë udhëtimin rreth Europës duke përdorur makina elektrike, në sajë të një rrjeti karikuesish deri në një kapacitet prej 350 kW, të cilat mund të zvogëlojnë në mënyrë drastike kohën e karikimit me atë që është në dispozicion sot.

Ekipi përfshin BMW, Daimler, Ford dhe Volkswagen. Planet për ndërtimin e stacioneve të shpejta janë bërë dhe fillimi i instalimeve thuhet se do të nis në vitin 2017.

Fillimisht, ky bashkëpunim ka identifikuar 400 vende në Europë, me qëllimin përfundimtar për të vendosur mijëra qendra karikimi deri në vitin 2020.

Teknologjia baza mbi të cilën do të bazohet rrjeti quhet “Combined Charging System” (CCS), e cila është një metodë e shpejtë, duke përdorur një kombinim lidhës AC / DC referuar si “Kombinimi bashkues”, në mënyrë që të japë një normë prej 350 kW. Standardi është mbështetur nga BW, BMW, Daimler dhe Ford, por edhe nga Hyundai, GM dhe FCA.

Standardi është i kontrolluar nga “Charging Interface Initiative”, një grup i themeluar nga Audi, BMW, Daimler dhe VW. Ata duan t’a vendosin CCS si një standard industrie. Tesla u bashkua me këto standardeve në Mars të këtij viti. Ajo ka raportuar në muajin Shkurt se po punon për një përshtatës që do të ndihmojë në mbështetjen e standardit të përdorur nga karikuesit CCS.

Burimi: techcrunch.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale