BMW, Daimler, Ford dhe Volkswagen në një projekt së bashku - Business Magazine Albania

BMW, Daimler, Ford dhe Volkswagen në një projekt së bashku


Një ndërmarrje e përbashkët mes prodhuesve më të mëdhenj të makinave do të përpiqet t’a bëjë më të lehtë udhëtimin rreth Europës duke përdorur makina elektrike, në sajë të një rrjeti karikuesish deri në një kapacitet prej 350 kW, të cilat mund të zvogëlojnë në mënyrë drastike kohën e karikimit me atë që është në dispozicion sot.

Ekipi përfshin BMW, Daimler, Ford dhe Volkswagen. Planet për ndërtimin e stacioneve të shpejta janë bërë dhe fillimi i instalimeve thuhet se do të nis në vitin 2017.

Fillimisht, ky bashkëpunim ka identifikuar 400 vende në Europë, me qëllimin përfundimtar për të vendosur mijëra qendra karikimi deri në vitin 2020.

Teknologjia baza mbi të cilën do të bazohet rrjeti quhet “Combined Charging System” (CCS), e cila është një metodë e shpejtë, duke përdorur një kombinim lidhës AC / DC referuar si “Kombinimi bashkues”, në mënyrë që të japë një normë prej 350 kW. Standardi është mbështetur nga BW, BMW, Daimler dhe Ford, por edhe nga Hyundai, GM dhe FCA.

Standardi është i kontrolluar nga “Charging Interface Initiative”, një grup i themeluar nga Audi, BMW, Daimler dhe VW. Ata duan t’a vendosin CCS si një standard industrie. Tesla u bashkua me këto standardeve në Mars të këtij viti. Ajo ka raportuar në muajin Shkurt se po punon për një përshtatës që do të ndihmojë në mbështetjen e standardit të përdorur nga karikuesit CCS.

Burimi: techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0