Bizneset kërkojnë uljen e numrit të inspektorëve në terren: “Të mos përdoren për gjoba” - Business Magazine Albania

Bizneset kërkojnë uljen e numrit të inspektorëve në terren: “Të mos përdoren për gjoba”

Në një tryezë mes bizneseve dhe Inspektoriatit Qëndror është diskutuar reforma për të ulur numrin e inspektimeve në terren. Inspektorët në biznese gjithmonë janë parë si shqetësim nga bizneset për shkak se kontrollet shpesheherë me natyrë abusive nuk kanë si detyrë themelore këshillimin, por vendosjen e gjobave ose presioneve nëpërmjet tyre për të marrë ryshfete.

Në këtë mënyrë Shkëlqim Hajdari, kryetar i Inspektoriatit Qendror ka propozuar disa rishikime:

“Trupat e inspektimit janë 16, por vuajnë nga mungesa e karrierës, nuk ka nevojë më shumë se 6-7 trupa inspektimi. Të organizohen në inspektorate sektorët me një kryeinspektor. Trupat e inspektimit të jenë karriere dhe askush të mos mendojë që mund të bëhet kryeinspektor pa asnjë eksperirencë. Vetëm kështu dot të bëhen profesinalisht të paanshëm, të pandikuar dhe që përmes aktivietit të tyre profesional do të ndihmojmë formalizimin e biznesit. Bizneset ndahen disa të tezes e disa të xhajës nga inspektorët. Kjo histori do të marrë fund. Po diskutojmë në qeveri disa ndryshime ligjote për ligjin e inspektimit në Republiken e Shqipërisë që synojnë uljen e numrit të trupave të inspektimit, ndërtimin e sistemeve të inspektimit me paga, laboratorë dhe ambientë më të mira dhe ndërtimi i një ndërtese moderne ku të gjitha trupat e inspektimit bashkohen aty.”

Lexo edhe: Formimi i një strategjie të rritjes së biznesit

Përfaqësues të biznesit thonë se gjithmonë inspektorët janë përdorur nga politika për të vendosur gjoba. Por nëse flasim për një ekonomi formale, sipas tyre, kjo gjë duhet të ndryshojë.

“Nëse është për tu bërë, bëhët tani sepse sa ka nisur mandati i tretë dhe ne raste fushatash nuk merret njeri me heqjen e taksidarëve. Kemk kërkuar vetem formalizim të ekonomisë, le të na vijnë në kompani, le të jenë edhe 200 mijë, por duhet të jenë inspektime cilësore dhe profesionale. Burokracitë janë të nevojshme derisa nuk kthehen në arbitrazh dhe gjobevënie.” – u shpreh Nikolin Jaka, kryetar i Dhomës së tregtisë dhe Industrisë, Tiranë.

Brenda një viti kryhen 180 mijë inspektime nëpër biznese, por përfaqësues të qeverisë thonë se janë gati për të bërë ndryshimet e nevojshme ligjore që ky numër të ulet dhe puna e inspektorëve të jetë profesionale.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0