Bill Gates, Jeff Bezos dhe investitorë të tjerë lançojnë projektin 1 miliardë $ për energji të pastër - Business Magazine Albania

Bill Gates, Jeff Bezos dhe investitorë të tjerë lançojnë projektin 1 miliardë $ për energji të pastër


Bill Gates, Jeff Bezos dhe një konsorcium investitorësh të profilit të lartë po mbështesin një projekt prej 1 miliardë $ për të investuar në prodhimin e energjisë së pastër.

Ajo quhet Breakthrough Energy Ventures (BEV) dhe ka një fokus të gjerë.

“Për çdo gjë që çon në energji të lirë dhe të pastër, ne jemi të hapur”, tha Gates për Quartz.

Së bashku me bashkëthemeluesin e Microsoft i kthyer në filantrop tashmë dhe CEO-n e Amazon, ka një grup investitorësh të lartë dhe udhëheqës të industrisë që po mbështesin projektin: duke përfshirë Richard Branson nga Virgin’s, Ray Dalio nga Bridgewater, John Doerr nga Kleiner Perkins, bashkëthemeluesi i LinkedIn Reid Hoffman, Vinod Khosla nga Khosla Ventures, Jack Ma nga Alibaba, Dustin Moskovitz nga Facebook dhe CEO i Softbank Masayoshi Son.

Quartz sugjeron se me pasurinë totale të kombinuar të grupit prej 170 miliardë $, ai mund të jetë “grupi më i pasur i investitorëve të mbledhur ndonjëherë.”

Ky projekt është i dedikuar për të investuar në teknologjitë e gjelbëra dhe të pastra të energjisë, në përpjekje për trajtuar kërcënimin e ndryshimit të klimës dhe për të lëvizur njerëzimin mbi burimet e rinovueshme të energjisë.

Gates, që kur është larguar si CEO i Microsoft-it në vitin 2000, i ka kushtuar gjithnjë e më shumë nga koha e tij përpjekjeve filantropike. Me dhjetëra miliarda dollarë në dispozicion të tij, puna e Fondacionit “Bill & Melinda Gates” ndryshon nga: puna në probleme sanitare deri në përpjekje për të shuar malarien.

Burimi: inc.com

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0