Bill Gates dhe Ban Ki-Moon: Investimi në zgjidhjet klimatike mund të gjenerojë miliarda dollarë


Ndërsa ndryshimet klimatike po shkaktojnë katastrofat më të mëdha bota duhet të veprojë tani për t’u bërë më elastike, thotë një raport i ri nga një komision global i udhëhequr nga Bill Gates, Ban Ki-Moon dhe Kristalina Georgieva, e cila është duke u larguar nga pozicioni si CEO e Bankës Botërore. Ndryshimet janë në interesin ekonomik të botës: Raporti llogarit se disa nga investimet kryesore të nevojshme mund të gjeneronin 7.1 trilionë dollarë në përfitime totale neto.

Lexoni: Greta Thunberg u kërkon deputetëve francezë të ‘dëgjojnë shkencëtarët’ dhe të veprojnë për të ulur ngrohjen globale

Raporti, Adapt Now: Një Thirrje Globale për Lidershipin në Çështjet Klimatike, thotë se ndërsa ekziston një rast i qartë për përshtatje urgjente, nuk po ndodh aq shpejt ose në një shkallë të mjaftueshme. Shoqëritë, përfshirë bizneset, duhet të kuptojnë më mirë sesa rrezikohen dhe cilat zgjidhje ekzistojnë. Infrastruktura e re duhet të ndërtohet duke pasur parasysh ndryshimin e klimës; si qeveritë ashtu edhe bankat duhet të investojnë më shumë. Pa ndryshime, perspektivat janë të zymta: Numri i njerëzve që nuk kanë ujë të pijshëm të mjaftueshëm do të rritet nga 3.6 miliardë në më shumë se 5 miliardë nga mesi i shekullit. Qindra miliona njerëz që jetojnë në qytetet bregdetare mund të detyrohen të lëvizin, duke u kushtuar qyteteve 1 trilionë dollarë në vit deri në vitin 2050. Më shumë se 100 milionë njerëz mund të detyrohen të jenë nën kufirin e varfërisë deri në vitin 2030. Njerëzit që janë më pak përgjegjës për ndryshimin e klimës do të jenë lënduar më së shumti, megjithëse çdo qytet do të preket. “Ndikimi në jetët njerëzore është i pakundërshtueshëm,” thuhet në raport. “Pyetja është se si do të përgjigjet bota: A do të vonojmë dhe të paguajmë më shumë apo do të planifikojmë më përpara dhe do të përparojmë?”

Investimi i 1.8 trilionë dollarë gjatë dekadës së ardhshme në pesë fusha kryesore do të çonte në 7.1 trilionë dollarë në përfitime. Këto investime përfshijnë ndërtimin e sistemeve të reja të paralajmërimit të hershëm për stuhitë dhe krijimin e një infrastrukture urbane më elastike — nga ndërtesat ekzistuese imune ndaj klimës deri në ndërtimin e barrierave të stuhisë ose shesheve publike në Hollandë të projektuara për t’u përdorur si parqe deri sa të vijë një stuhi, kur pellgjet mund të dyfishohen si ruajtje për ujin për të parandaluar përmbytjet. Ndryshimet në administrimin e ujit janë kritike pasi shumë vende kanë probleme me thatësirat. Investimet e propozuara përfshijnë gjithashtu rivendosjen dhe mbrojtjen e pyjeve të mangrove, të cilat mbrojnë komunitetet nga stuhitë, ndërsa ndihmojnë në rritjen e industrive të peshkimit dhe ndryshimet në bujqësi, siç është misri tolerant ndaj thatësirës që fermerët e vegjël tani po e rrisin në Zimbabve.

Lexoni: 4 Mësime të rëndësishme biznesi nga aktivistja 16 vjeçare e nominuar për çmimin Nobel

Komisioni mbajti eventin në 10 qytete globale ndërsa fillon një fushatë për të nxitur botën të veprojë më shpejt. “Njerëzit kudo janë duke përjetuar ndikimet shkatërruese të ndryshimit të klimës,” tha në një njoftim Bill Gates, i cili shërben si bashkëpunëtor i Komisionit Global për Përshtatjen, së bashku me rolin e tij si bashkëpunëtor i fondacionit Bill dhe Melinda Gates. “Ata që preken më shumë janë miliona fermerë të vegjël dhe familjet e tyre në vendet në zhvillim, të cilët po luftojnë me varfërinë dhe urinë për shkak të rendimenteve të ulëta të të korrave, të shkaktuara nga ndryshimet ekstreme të temperaturës dhe reshjeve. Me një mbështetje më të madhe për inovacionin, ne mund të ofrojmë mundësi të reja dhe të nxisim ndryshimet në ekosistemin global. Përshtatja është një çështje urgjente që ka nevojë për mbështetje nga qeveritë dhe bizneset për të siguruar që ata që janë më në rrezik të kenë mundësinë të lulëzojnë.”

/FastCompany

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale