Bill Gates dhe Ban Ki-Moon: Investimi në zgjidhjet klimatike mund të gjenerojë miliarda dollarë - Business Magazine Albania

Bill Gates dhe Ban Ki-Moon: Investimi në zgjidhjet klimatike mund të gjenerojë miliarda dollarë


Ndërsa ndryshimet klimatike po shkaktojnë katastrofat më të mëdha bota duhet të veprojë tani për t’u bërë më elastike, thotë një raport i ri nga një komision global i udhëhequr nga Bill Gates, Ban Ki-Moon dhe Kristalina Georgieva, e cila është duke u larguar nga pozicioni si CEO e Bankës Botërore. Ndryshimet janë në interesin ekonomik të botës: Raporti llogarit se disa nga investimet kryesore të nevojshme mund të gjeneronin 7.1 trilionë dollarë në përfitime totale neto.

Lexoni: Greta Thunberg u kërkon deputetëve francezë të ‘dëgjojnë shkencëtarët’ dhe të veprojnë për të ulur ngrohjen globale

Raporti, Adapt Now: Një Thirrje Globale për Lidershipin në Çështjet Klimatike, thotë se ndërsa ekziston një rast i qartë për përshtatje urgjente, nuk po ndodh aq shpejt ose në një shkallë të mjaftueshme. Shoqëritë, përfshirë bizneset, duhet të kuptojnë më mirë sesa rrezikohen dhe cilat zgjidhje ekzistojnë. Infrastruktura e re duhet të ndërtohet duke pasur parasysh ndryshimin e klimës; si qeveritë ashtu edhe bankat duhet të investojnë më shumë. Pa ndryshime, perspektivat janë të zymta: Numri i njerëzve që nuk kanë ujë të pijshëm të mjaftueshëm do të rritet nga 3.6 miliardë në më shumë se 5 miliardë nga mesi i shekullit. Qindra miliona njerëz që jetojnë në qytetet bregdetare mund të detyrohen të lëvizin, duke u kushtuar qyteteve 1 trilionë dollarë në vit deri në vitin 2050. Më shumë se 100 milionë njerëz mund të detyrohen të jenë nën kufirin e varfërisë deri në vitin 2030. Njerëzit që janë më pak përgjegjës për ndryshimin e klimës do të jenë lënduar më së shumti, megjithëse çdo qytet do të preket. “Ndikimi në jetët njerëzore është i pakundërshtueshëm,” thuhet në raport. “Pyetja është se si do të përgjigjet bota: A do të vonojmë dhe të paguajmë më shumë apo do të planifikojmë më përpara dhe do të përparojmë?”

Investimi i 1.8 trilionë dollarë gjatë dekadës së ardhshme në pesë fusha kryesore do të çonte në 7.1 trilionë dollarë në përfitime. Këto investime përfshijnë ndërtimin e sistemeve të reja të paralajmërimit të hershëm për stuhitë dhe krijimin e një infrastrukture urbane më elastike — nga ndërtesat ekzistuese imune ndaj klimës deri në ndërtimin e barrierave të stuhisë ose shesheve publike në Hollandë të projektuara për t’u përdorur si parqe deri sa të vijë një stuhi, kur pellgjet mund të dyfishohen si ruajtje për ujin për të parandaluar përmbytjet. Ndryshimet në administrimin e ujit janë kritike pasi shumë vende kanë probleme me thatësirat. Investimet e propozuara përfshijnë gjithashtu rivendosjen dhe mbrojtjen e pyjeve të mangrove, të cilat mbrojnë komunitetet nga stuhitë, ndërsa ndihmojnë në rritjen e industrive të peshkimit dhe ndryshimet në bujqësi, siç është misri tolerant ndaj thatësirës që fermerët e vegjël tani po e rrisin në Zimbabve.

Lexoni: 4 Mësime të rëndësishme biznesi nga aktivistja 16 vjeçare e nominuar për çmimin Nobel

Komisioni mbajti eventin në 10 qytete globale ndërsa fillon një fushatë për të nxitur botën të veprojë më shpejt. “Njerëzit kudo janë duke përjetuar ndikimet shkatërruese të ndryshimit të klimës,” tha në një njoftim Bill Gates, i cili shërben si bashkëpunëtor i Komisionit Global për Përshtatjen, së bashku me rolin e tij si bashkëpunëtor i fondacionit Bill dhe Melinda Gates. “Ata që preken më shumë janë miliona fermerë të vegjël dhe familjet e tyre në vendet në zhvillim, të cilët po luftojnë me varfërinë dhe urinë për shkak të rendimenteve të ulëta të të korrave, të shkaktuara nga ndryshimet ekstreme të temperaturës dhe reshjeve. Me një mbështetje më të madhe për inovacionin, ne mund të ofrojmë mundësi të reja dhe të nxisim ndryshimet në ekosistemin global. Përshtatja është një çështje urgjente që ka nevojë për mbështetje nga qeveritë dhe bizneset për të siguruar që ata që janë më në rrezik të kenë mundësinë të lulëzojnë.”

/FastCompany

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0