Bie sërish çmimi i naftës në bursat ndërkombëtare - Business Magazine Albania

Bie sërish çmimi i naftës në bursat ndërkombëtare

Bie sërish çmimi i naftës në bursat ndërkombëtare

Çmimi i naftës së papërpunuar në bursat ndërkombëtare rikthehet në kuotat e para luftës në Ukrainë. Bursat e Teksasit dhe të Londrës u hapën këtë të Hënë me çmime prej rreth 86 dhe 92 dollarësh për fuçi, sa ç’kanë qenë në Janar. Bëhet fjalë për kontratat e shitjes për Nëntorin.
Ndikim pati në veçanti angazhimi i presidentit kinez Shi Xhinping për të vazhduar me politikën “zero COVID” që izolon çdo rast të dyshuar për infektime me koronavirus, ashtu siç veprohej në fillim të pandemisë. Një politikë e tillë sinjalizon kërkesë të ulët për naftë nga një prej industrive më të mëdha të botës, ndikues kryesor në luhatjen e çmimeve.

Analistët thonë se rikthimi i çmimit në periudhën e para-luftës në Ukrainë tregon po ashtu se tregjet e kanë kapërcyer tashmë panikun që shkaktoi vendimi i OPEC-ut të dy javëve më parë për reduktimin e prodhimit me 2 milion fuçi në ditë. Përkundër kërkesës së Uashingtonit, Arabia Saudite si prodhuesi më i madh vendosi të heqë nga tregu një sasi të konsiderueshme ditore, duke argumentuar se ka për qëllim të mbajë çmimin në nivele të arsyeshme si për prodhuesit ashtu edhe për konsumatorët.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0