BERZH: Ekonomia shqiptare mund të bjerë 9% këtë vit - Business Magazine Albania

BERZH: Ekonomia shqiptare mund të bjerë 9% këtë vit

BERZH

Një raport i publikuar së fundi nga BERZH sjell parashikime më pesimiste se ato të FMN dhe Bankës Botërore, dhënë disa javë ma parë.

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH), në raportin e saj “Perspektiva Ekonomike Rajonale në rajonet e BERZH”, parashikon që ekonomia shqiptare të bjerë 9%. Parashikimet e Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe ato të Bankës Botërore flisnin për një rënie rreth 5%.

Rënia prej 9% rezulton të jetë ndër më të lartat e vendeve që BERZH analizon në këtë raport. Mali i Zi pritet të këtë një rënie 8%. Serbia dhe Maqedonia e Veriut -3.5%, Kosova -5%, Bosnja dhe Hercegovina -4.5%, ndërsa vendet që pritet ta kalojnë pak më lehtë janë Maqedonia dhe Serbia, me -3.5% secila.

BERZH vlerëson në raport se, “ekonomia e Shqipërisë ka të ngjarë që të goditet fort nga epidemia për shkak të varësisë së saj të lartë nga turizmi dhe eksporteve me vlerë të ulët të mallrave ndërmjetëse me destinacion industrinë e modës në Itali. Një reduktim i mundshëm i remitancave do të ndikojë gjithashtu negativisht në rritje. Rimëkëmbja do të varet nga lehtësimi gradual i masave që janë marrë për të frenuar virusin dhe nga një kthim në normalitet në gjysmën e dytë të vitit”.

Lexo: Shqipëria në recesion. Ekonomia bie 5-7% sipas Bankës Botërore

Edhe vitin e kaluar, Shqipëria ka pasur rritjen më të ulët në Ballkanin Perëndimor, sipas BERZH, me 2.2%, ndërsa  në vende si Kosova apo Serbia, rritja ishte 4.5%. Ulja e prodhimit të energjisë ndikoi në përgjysmimin e rritjes ekonomike të vitit të kaluar, thonë ekspertët e BERZH.

Ndërkohë, vitin e ardhshëm rimëkëmbja pritet të jetë e shpejtë, me një rritje prej 12%, më e larta në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Pritshmëritë janë që masat frenuese ndaj COvid të jenë afatshkurtra.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0