Shqipëria në recesion. Ekonomia bie 5-7% sipas Bankës Botërore - Business Magazine Albania

Shqipëria në recesion. Ekonomia bie 5-7% sipas Bankës Botërore


Institucionet ndërkombëtare financiare, si Banka Botërore por edhe FMN parashikojnë që ekonomia shqiptare këtë vit të ketë një rënie 5-7%. Banka Botërore ka theksuar në raportin e saj të fundit se Shqipëria pati dy goditje të njëpasnjëshme me pasoja shkatërruese.

Raporti i Rregullt ekonomik për vendet e Ballkanit Perendimor u prezantua online. Kryefjalë e tij ishte ndikimi ekonomik i pandemisë.

Sipas ekspertëve të Bankës Botërore, rajoni i Ballkanit Perëndimor pritet të bjerë në recesion këtë vit. Sipas të dhënave, të gjitha vendet Ballkanike do të preken nga recesioni.

Skenari bazë parashikon rënie 5%, por nëse kriza aktuale zgjat edhe në gjysmën e dytë të vitit, rënia e ekonomisë pritet të jetë 7%.

Shqetësim për Shqipërinë, sipas ekspertëve mbeten efektet sociale që sjell tregu informal i punës. Raporti thekson se 61% e të punësuarve janë informalë.

Lexo: ALBtelecom ofron akses të mësimeve në distancë përmes platformës School Me

Ja mesazhet kryesore të raportit për Shqipërinë:

-Dy goditje të njëpasnjëshme me pasoja shkatërruese: tërmeti i Nëntorit 2019 dhe pandemia COVID-19 kanë ngrirë një pjesë të madhe të ekonomisë. Nëse shumica e aktiviteteve ekonomike mund të rinisin në fillim të verës, rritja vjetore e PBB-së pritet të tkurret me 5 përqind për vitin 2020.

-Qeveria shqiptare ka ndërmarrë një seri masash për të mbështetur ekonominë dhe zbutur pasojat e saj në jetën e njerëzve. Një zbatim i shpejtë dhe i mirëmenduar do të rriste efektivitetin e këtyre masave.

-Pasi të tejkalohet kriza, normalizimi i aktivitetit ekonomik dhe procesi i rindërtimit për zbutjen e pasojave të tërmetit pritet të mbështesin një rritje të shpejtë, por në planin afatmesëm nevojitet vazhdimi i  reformave strukturore.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0