Bëhuni pjesë e trajnimit "Social Entrepreneurship Training 2" që zhvillohet në Bullgari - Business Magazine Albania

Bëhuni pjesë e trajnimit “Social Entrepreneurship Training 2” që zhvillohet në Bullgari


CET Platform Bullgaria kërkon pjesëmarrës mbi 18 vjeç nga vende si Bullgaria, Rumania, Shqipëria, Republika Çeke, Estonia, Lituania, Letonia, Kroacia dhe Sint Maarten (pjesa hollandeze) për trajnimin “Social Entrepreneurship Training 2” që do të mbahet në datat 4 -12 Shtator, 2018 në Uzana (rajoni Gabrovo), Bullgari. Projekti “Trajnimi mbi Sipërmarrjen Sociale 2 (Social Entrepreneurship Training 2)” është një trajnim, i cili synon të bashkojë 38 punëtorë të rinj (3 për çdo vend) nga 11 vende.

Projekti ka për qëllim zhvillimin e kapacitetit organizativ dhe menaxhues të organizatave partnere, të cilat merren me sipërmarrjet sociale / qendrat rinore. Fokusi, nga njëra anë, ka për qëllim rritjen e kapacitetit organizativ për të krijuar, zhvilluar dhe menaxhuar me sukses dhe promovuar sipërmarrjen sociale dhe nga ana tjetër të krijojë punonjës të rinj të trajnuar për të punuar me të rinjtë e margjinalizuar dhe të përjashtuar socialisht.

Nevojat kryesore aktuale në të cilat adresohet projekti janë të përqendruara në rritjen e punësimit dhe përfshirjes sociale të të rinjve. Përmes këtij projekti, pjesëmarrësit dhe organizatat pjesëmarrëse do të fitojnë aftësi që mund të zbatohen për mjete të veçanta biznesi dhe sipërmarrje për të zgjidhur problemet sociale. Pjesëmarrësit gjithashtu do të informohen për mundësitë e ofruara për zhvillimin e sipërmarrjeve sociale dhe do të rrisin motivimin e tyre për përdorimin e mjeteve inovative në punën e tyre.

Ndër temat kryesore që do të trajtohen janë: konceptet për zhvillimin dhe menaxhimin e sipërmarrjeve sociale; Planifikimi strategjik; burimet njerëzore dhe menaxhimi i ekipit; Menaxhimi Financiar; një spirale e inovacionit social; mjetet e menaxhimit; menaxhimi fillestar; identifikimi i palëve të interesuara; aftësitë e udhëheqjes dhe cilësitë personale të sipërmarrësit social; zhvillimi i ideve sociale.

Në linkun bashkangjitur mund të gjeni informacionin e plotë të projektit – https://cetplatform.files.wordpress.com/…/06/infopack-set2….

Aplikoni këtu për të qenë pjesë e këtij projekti https://goo.gl/forms/rtpWuPMLd8ai3zft2

Afati i fundit është data 1 Korrik 2018.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0