BE kërkon të standardizojë karikuesit e të gjithë smartfonëve. Apple nuk është dakord - Business Magazine Albania

BE kërkon të standardizojë karikuesit e të gjithë smartfonëve. Apple nuk është dakord

karikuesit

Bashkimi Europian propozoi rregulla të reja të enjten që do t’i bëjnë portat USB-C standarde në të gjithë pajisjet si telefonat inteligjentë, tabletët, kamerat, speaker-at portativë dhe sistemet e lojërave të dorës.

Ky veprim është një pengesë për Apple, e cila përdor portën e vet “Lightning” në iPhone. Ndërsa rregullat e reja janë vite larg hyrjes në fuqi, Apple mund të detyrohet të bëjë ndryshime në produktin e saj.

“Konsumatorët europianë janë shumë të frustruar që karikuesit janë të papërshtatshëm për pajisjet e tjera dhe që i kanë grumbulluar nëpër sirtarët e tyre. Ne i dhamë industrisë shumë kohë për të dalë me zgjidhjet e tyre, tani ka ardhur koha për veprime legjislative për një karikues të zakonshëm,” tha shefja e teknologjisë së BE, Margrethe Vestager në një deklaratë.

“Kjo është një fitore e rëndësishme për konsumatorët dhe mjedisin tonë dhe në përputhje me ambiciet tona të gjelbra dhe dixhitale,” shtoi ajo.

Lexoni: EasyPay dhe Intesa Sanpaolo Bank Albania: një bashkëpunim që sjell lehtësi në jetën tuaj

Qytetarët e BE-së kanë mesatarisht tre karikues të telefonave celularë, sipas Komisionit Europian. Por 38% e konsumatorëve nuk kanë qenë në gjendje të karikojnë telefonin e tyre në të paktën një rast, sepse nuk kishin ngarkuesin e duhur në dorë.

Afërsisht 2.4 miliardë euro shpenzohen çdo vit për karikues të pavarur që nuk vijnë me pajisjet elektronike, sipas Komisionit.

Zyrtarët europianë po e nxisin industrinë e teknologjisë të standardizojë karikuesit për më shumë se një dekadë. Gjatë asaj kohe, numri i portave të karikimit të celularëve në treg ka rënë nga 30 në tre.

Apple tha se do të vazhdojë “të angazhohet me palët e interesuara për të ndihmuar në gjetjen e një zgjidhjeje që mbron interesin e konsumatorit”.

“Ne mbetemi të shqetësuar se rregullorja e rreptë që urdhëron vetëm një lloj karikuesi mbyt inovacionin në vend që ta inkurajojë atë, e cila nga ana tjetër do të dëmtojë konsumatorët në Europë dhe në mbarë botën,” shtoi kompania në një deklaratë.

/CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0