BE-ja paralajmëron TikTokun - Business Magazine Albania

BE-ja paralajmëron TikTokun

BE-ja po i bën presion TikTok që të pajtohet me Aktin e Shërbimeve Dixhitale (DSA) të sapo miratuar. DSA ka për qëllim të përmirësojë moderimin e përmbajtjes në platformat e mediave sociale, duke përfshirë krijimin e transparencës se pse u hoq një përmbajtje e caktuar dhe se si reklamuesit synojnë përdoruesit.

Komisioneri evropian Thierry Breton i tha Shou Zi Chew se TikTok duhet të fillojë t’u përmbahet rregullave të reja shumë përpara afatit të 1 shtatorit.

Sipas rregulloreve të reja, rrjetet sociale mund të përballen me gjoba deri në 6 për qind të të ardhurave të tyre vjetore dhe gjërat mund të përshkallëzohen deri në ndalimin e funksionimit të platformës në BE, raporton GSM Arena, transmeton Telegrafi.

“Me audiencën më të re vjen përgjegjësi më e madhe,” i tha Breton Chew. Zëdhënësja e TikTok, Caroline Greer, postoi në Twitter se platforma është e përkushtuar të ndjekë rregullat e DSA, GDPR dhe Kodin e Praktikës për Dezinformimin.
Lexo:

Breton shkroi një postim në blog me titull “A janë disa media sociale një ujk i maskuar”. Ai përmend platformat me “video të shkurtra që paraqesin muzikë tërheqëse, rutina kërcimi dhe efekte tërheqëse vizualisht”.

Postimi trajton shqetësimet mbi të dhënat e përdoruesve të BE-së që dërgohen jashtë BE-së dhe se si DSA-ja synon që të krijojë një hapësirë digjitale më të sigurt për të gjithë përdoruesit evropianë, veçanërisht ata më të rinj në moshë. gsmarena

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0