Banka Botërore: rritja ekonomike e Shqipërisë në 2024 vetëm 3.2% - Business Magazine Albania

Banka Botërore: rritja ekonomike e Shqipërisë në 2024 vetëm 3.2%

Sipas raportit të fundit të Perspektivës Ekonomike Globale, Banka Botërore parashikon se ekonomia shqiptare do të rritet 3,2% gjatë vitit 2024. Rritja pritet të jetë më e kufizuar krahasuar me vitin e kaluar, kur rritja pritet të konfirmohet në 3,6%.

Raporti i Bankës Botërore vlerëson se  ekonomia jonë do të vijojë të rritet me ritmin e këtij viti edhe në 2025 (pra 3.2%).

Në raportin e fundit pritshmëritë janë ulur lehtësisht krahasuar me parashikimet e bëra në verën e 2023.

Në rajon Banka Botërore parashikon që Kosova të rritet me 3.9%, Mali i Zi  3.2%, Serbia 3% dhe Bosnje e Hercegovina 2,8%.

Ritja më e dobët i përket Maqedonisë së Veriut, ku Prodhimi i Brendshëm Bruto pritet të rritet me vetëm 2,5% gjatë vitit 2024.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0