BAFTA Awards 2023/ Lista e plotë e fituesve - Business Magazine Albania

BAFTA Awards 2023/ Lista e plotë e fituesve

Çmimet e filmit BAFTA u zhvilluan të dielën në Royal Festival Hall në Londër, Angli. Filmi gjerman “All Quiet on the Western Front” ishte fituesi, duke marrë shtatë çmime duke përfshirë filmin më të mirë dhe regjisorin më të mirë. “The Banshees of Inisherin” fitoi çmimet e aktorit dytësor dhe aktores dytësore, si dhe skenarit më të mirë origjinal.

“Gjithçka Kudo Gjithçka Përnjëherë”, pretendent për çmimin Oscar, fitoi çmimin për montazhin më të mirë. Filmi gjerman “All Quiet on the Western Front” kryesoi me 14 nominime, i ndjekur nga dhjetë nominime secila për “The Banshees of Inisherin” dhe “Everything Everywhere All At Once”. “Elvis” përmbylli listën e pretendentëve kryesorë me nëntë çmime BAFTA.

Filmi më i mirë

“All Quiet on the Western Front” *WINNER

“The Banshees of Inisherin”

“Everything Everywhere All At Once”

“Elvis”

“‘TÁR”

Regjisori më i mire

Edward Berger, “All Quiet on the Western Front”

Martin McDonagh, “The Banshees of Inisherin”

Park Chan-wook, “Decision To Leave”

Daniel Kwan and Daniel Scheinert, “Everything Everywhere All At Once”

Todd Field, “TÁR”

Gina Prince-Bythewood, “The Woman King”

Skenari më i mirë original

Martin McDonagh, “The Banshees of Inisherin” *WINNER

Daniel Kwan and Daniel Scheinert, “Everything Everywhere All At Once”

Tony Kushner and Steven Spielberg, “The Fabelmans”

Todd Field, “TÁR”

Ruben Östlund, “Triangle of Sadness”

Aktorja kryesore kryesore

Ana de Armas, “Blonde”

Cate Blanchett, “TÁR”

Viola Davis, “The Woman King”

Danielle Deadwyler, “Till”

Emma Thompson, “Good Luck to You, Leo Grande”

Michelle Yeoh, “Everything Everywhere All At Once”

Aktori më i mirë kryesor

Austin Butler, “Elvis”

Brendan Fraser, “The Whale”

Colin Farrell, “The Banshees of Inisherin”

Daryl McCormack, “Good Luck to You, Leo Grande”

Paul Mescal, “Aftersun”

Bill Nighy, “Living”

Aktori më i mirë dytësor

Brendan Gleeson, “The Banshees of Inisherin”

Barry Keoghan, “The Banshees of Inisherin”

Ke Huy Quan, “Everything Everywhere All At Once”

Eddie Redmayne, “The Good Nurse”

Albrecht Schuch, “All Quiet on the Western Front”

Michael Ward, “Empire of Light”

Aktorja më e mirë në rol dytësor

Angela Bassett, “Black Panther: Wakanda Forever”

Hong Chau, “The Whale”

Kerry Condon, “The Banshees of Inisherin”

Jamie Lee Curtis, “Everything Everywhere All At Once”

Dolly De Leon, “Triangle of Sadness”

Carey Mulligan, “She Said”. cnn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0