Artes Ferruni, shqiptarja e parë që fiton një çmim ndërkombëtar Emmy


Regjisorja e pavarur 25 vjeçare ka ngritur flamurin e industrisë së filmit shqiptar në një prej eventeve më prestigjioze për dhënien e çmimeve.

Regjisorja e re, Artes Ferruni kohët e fundit ka fituar çmimin JCS International Young Creatives Award në International Emmy® World Television Festival 2019 në New York City, për filmin e saj me metrazh të shkurtër, It starts within (Nis nga brenda).

Përmes një tregimi të shkurtër, ajo trajton një temë të madhe siç është paqja.

“Mund të duket e vështirë të kesh një qëndrim për paqen. Nga t’ja fillosh? Unë zbuloj një përgjigje të thjeshtë, por të rëndësishme për këtë pyetje. Unë besoj se paqja vjen nga brenda dhe vetëm nga atje mund të përhapet më gjerë. ”– tha Artes.

“U emocionova kur mësova se një formati të tillë videoje iu dha mundësia për t’u njohur në një ngjarje kaq prestigjioze. Unë besoj në mediat sociale dhe konsumin e shpejtë dhe kjo është një nga mënyrat më të mira për të krijuar ndikim të prekshëm dhe pozitiv në të gjithë botën”.

The International Emmy Awards, megjithë përqendrimin në programet televizive, kanë hapur një kategori të veçantë për të nderuar fituesit e JCS International Young Creatives Award, themeluar nga biznesmeni dhe udhëheqësi filantropik Ronald S. Lauder, u krijua “për të vlerësuar dhe nxitur talentin e ri në të gjithë globin në fushën e kinemasë dhe televizionit.”

Regjisorët nga e gjithë bota paraqesin filmat e tyre me metrazh të shkurtër 1 minutësh më pas zhvillohet një votim publik online dhe në raundin e fundit fituesit zgjidhen nga një panel jurie ndërkombëtare të udhëhequr nga presidenti i JCSI, Michal Grayevsky!

Artes ishte e entuziazmuar për këtë çmim, por më shumë e vendosur për të vazhduar prodhimin e filmave me metrazh të shkurtër, me një mesazh të rëndësishëm, si ky. Ajo shpreson të jetë një zë fuqizimi dhe të tregojë histori domethënëse mes përmbajtjes së madhe të internetit.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale