Apple publikon një video për të kuptuar rëndësinë e privatësisë në smartfonin tuaj


Apple ka publikuar një reklamë të re ditën e Enjte ku shtron çështjen se pse ju duhet të keni kujdes në lidhje me privatësinë në smartfonin tuaj.

Në videon 45 sekonda, Apple paraqet skenarë të ndryshëm ku njerëzit zakonisht duan privatësi: në shtëpi, në zyrë, ndërsa flasin me të tjerët, në makinë, madje edhe në tualet.

Lexoni: Menjëherë pas Samsung, Huawei prezanton telefonin e tij të palosshëm

Fundi i videos thotë, “Nëse privatësia ka rëndësi në jetën tuaj, duhet të ketë rëndësi edhe në telefonin me të cilin po kaloni jetën tuaj”.

Për më shumë mund të shikoni videon më poshtë:

Apple ka një faqe të tërë në website e tij të dedikuar vetëm për privatësinë. Nga kodet e klientëve, tek fotot tuaja, në pyetjet që i bëni Sirit, tek Apple Pay, Apple thotë se “nuk i mbledh informacionet tuaja personale për t’ua shitur reklamuesve apo organizatave të tjera” dhe të gjitha të dhënat tuaja janë të sigurta larg nga marketerët, palët e treta dhe madje edhe vetë Apple. Ai gjithashtu shpjegon se si zbaton privatësinë në çdo aplikacion të lejuar edhe në App Store.

Kjo reklamë mund të perceptohet si një mesazh edhe kundrejt konkurrentëve të Apple, përkatësisht Facebook dhe Google, të cilat janë të njohur për monetarizimin e aplikacioneve të tyre duke përdorur të dhënat anonime të përdoruesve për të marketuar platformat e tyre të reklamimit tek palët e treta dhe reklamuesit.

Lexoni: Dorëzohet Apple: “Çmimet tona ndërkombëtare janë qesharake”

Ndërsa Apple ka një rekord mjaft të mirë në privatësinë, nuk ka qenë dhe aq i përkryer. Pak më shumë se një muaj më parë, në fakt, pajisjet e Apple u rrezikuan nga një defekt i madh i FaceTime që lejonte njerëzit të dëgjonin të tjerët, edhe nëse nuk i përgjigjeshin thirrjes. Apple e rregulloi këtë problem brenda një jave.

burimi: BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale