Apple publikon një video për të kuptuar rëndësinë e privatësisë në smartfonin tuaj - Business Magazine Albania

Apple publikon një video për të kuptuar rëndësinë e privatësisë në smartfonin tuaj


Apple ka publikuar një reklamë të re ditën e Enjte ku shtron çështjen se pse ju duhet të keni kujdes në lidhje me privatësinë në smartfonin tuaj.

Në videon 45 sekonda, Apple paraqet skenarë të ndryshëm ku njerëzit zakonisht duan privatësi: në shtëpi, në zyrë, ndërsa flasin me të tjerët, në makinë, madje edhe në tualet.

Lexoni: Menjëherë pas Samsung, Huawei prezanton telefonin e tij të palosshëm

Fundi i videos thotë, “Nëse privatësia ka rëndësi në jetën tuaj, duhet të ketë rëndësi edhe në telefonin me të cilin po kaloni jetën tuaj”.

Për më shumë mund të shikoni videon më poshtë:

Apple ka një faqe të tërë në website e tij të dedikuar vetëm për privatësinë. Nga kodet e klientëve, tek fotot tuaja, në pyetjet që i bëni Sirit, tek Apple Pay, Apple thotë se “nuk i mbledh informacionet tuaja personale për t’ua shitur reklamuesve apo organizatave të tjera” dhe të gjitha të dhënat tuaja janë të sigurta larg nga marketerët, palët e treta dhe madje edhe vetë Apple. Ai gjithashtu shpjegon se si zbaton privatësinë në çdo aplikacion të lejuar edhe në App Store.

Kjo reklamë mund të perceptohet si një mesazh edhe kundrejt konkurrentëve të Apple, përkatësisht Facebook dhe Google, të cilat janë të njohur për monetarizimin e aplikacioneve të tyre duke përdorur të dhënat anonime të përdoruesve për të marketuar platformat e tyre të reklamimit tek palët e treta dhe reklamuesit.

Lexoni: Dorëzohet Apple: “Çmimet tona ndërkombëtare janë qesharake”

Ndërsa Apple ka një rekord mjaft të mirë në privatësinë, nuk ka qenë dhe aq i përkryer. Pak më shumë se një muaj më parë, në fakt, pajisjet e Apple u rrezikuan nga një defekt i madh i FaceTime që lejonte njerëzit të dëgjonin të tjerët, edhe nëse nuk i përgjigjeshin thirrjes. Apple e rregulloi këtë problem brenda një jave.

burimi: BusinessInsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0