Apple premton opsione pagese të palëve të treta në iOS për përdoruesit e Koresë së Jugut - Business Magazine Albania

Apple premton opsione pagese të palëve të treta në iOS për përdoruesit e Koresë së Jugut

opsione pagese

Apple thotë se do të prezantojë opsionet e pagesave nga palët e treta për herë të parë në aplikacionet iOS, pas legjislacionit të Koresë së Jugut të krijuar për të hapur monopolet e perceptuara të dyqaneve të aplikacioneve të Google dhe Apple. Pagesat alternative do të jenë të disponueshme vetëm në Korenë e Jugut, pas njoftimit për ndryshime të ngjashme nga Google nëntorin e kaluar.

Vendimi i Apple u nda nga Komisioni i Komunikimeve të Koresë (KCC) dhe u raportua nga Agjencia e Lajmeve Yonhap, por detajet e zbatimit janë të pakta.

Apple aktualisht u ngarkon zhvilluesve një tarifë prej 30% për çdo blerje digjitale të bërë nga konsumatorët që përdorin aplikacionet iOS. Kjo tarifë është bërë gjithnjë e më e diskutueshme për zhvilluesit dhe ishte në qendër të padisë së madhe në SHBA midis Apple dhe zhvilluesit të Fortnite Epic Games. Si rezultat i padisë, një gjykatës urdhëroi Apple të lejonte pagesat e palëve të treta në App Store, por ky urdhër më vonë u pezullua për shkak të një apeli.

Lexoni: Apple pagoi rreth 60 miliardë dollarë për zhvilluesit e App Store në 2021

Në Korenë e Jugut, ligjvënësit kanë mbështetur ankesat e zhvilluesve për pagesat brenda aplikacionit, duke çuar në legjislacion të ri. Apple thotë se do t’i ngarkojë zhvilluesit një tarifë të reduktuar për të përdorur opsionet e pagesave të palëve të treta (ashtu siç ka premtuar Google për mbështetjen e saj të pagesave nga palët e treta), por disa zhvillues thonë se është e padrejtë që këto kompani të mos paguajnë asnjë tarifë. Apple dhe Google thonë se tarifat janë të nevojshme për të ruajtur dhe promovuar platformat e tyre të aplikacioneve.

Apple nuk ka thënë se sa do t’i tarifojë zhvilluesit për të zbatuar pagesat e palëve të treta në Korenë e Jugut, ose kur ky opsion do të jetë i disponueshëm, ose se si saktësisht këto pagesa të reja do të vihen në dispozicion të konsumatorëve. Detajet e sakta të zbatimit do të jenë jashtëzakonisht të rëndësishme, pasi vendimet në dukje të vogla në gjëra të tilla si ndërfaqja e përdoruesit të app store mund të përdoren për të drejtuar konsumatorët në një mënyrë ose në një tjetër.

“Apple ka një respekt të madh për ligjet e Koresë dhe një histori të fortë bashkëpunimi me zhvilluesit e talentuar të aplikacioneve të vendit. Puna jonë do të udhëhiqet gjithmonë duke mbajtur App Store një vend të sigurtë dhe të besueshëm për përdoruesit tanë që të shkarkojnë aplikacionet që u pëlqejnë,” tha Apple në një deklaratë për shtyp për Yonhap. “Ne mezi presim të punojmë me KCC-në dhe komunitetin tonë të zhvilluesve për një zgjidhje ku përfitojnë përdoruesit tanë koreanë.”

/theverge

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0