Apple pagoi rreth 60 miliardë dollarë për zhvilluesit e App Store në 2021 - Business Magazine Albania

Apple pagoi rreth 60 miliardë dollarë për zhvilluesit e App Store në 2021

App Store

Pavarësisht përballjes me padi të shumta antitrust dhe rregullore më të rrepta në tregje të caktuara, Apple ka raportuar shifra të reja që tregojnë rritje rekord të App Store në vitin 2021. Kompania, në një deklaratë për shtyp, tha se ka paguar më shumë se 260 miliardë dollarë për zhvilluesit e aplikacioneve që nga fillimi i App Store në vitin 2008. Ky numër është rritur nga 200 miliardë dollarë që Apple raportoi në fund të 2020 – që do të thotë se vetëm në vitin 2021, Apple u pagoi zhvilluesve një total prej të paktën 60 miliardë dollarësh.

Ky numër është shumë më i madh se pagesat e raportuara në vitet e mëparshme.

Për krahasim, Apple deri në fund të vitit 2019 u kishte paguar zhvilluesve një total prej 155 miliardë dollarësh që nga debutimi i App Store. Një vit më parë, ajo kishte thënë se shifra ishte rreth 120 miliardë dollarë. Duke lexuar mes rreshtave, kjo do të thotë se pagesat për zhvilluesit u rritën me 35 milionë dollarë nga 2018 në 2019, më pas u rritën me 45 miliardë dollarë të tjerë nga 2019 në 2020.

Fatkeqësisht, numri i pagesave që ndau Apple nuk ndihmon për të dhënë qartësi në gjendjen e ekonomisë së përgjithshme të App Store, pasi përqindjet e paguara nga aplikacionet individuale do të ndryshojnë.

Në vitet e fundit, Apple ka rregulluar strukturën e komisionit, për të ulur e të ardhurat e zhvilluesve, nisur nga rritja e kontrollit rregullator të praktikave të biznesit të saj në App Store, ankesave dhe padive antitrust, duke përfshirë rastin në vazhdim me Epic Games, tani nën Apel.

Me nisjen e Programit të Biznesit të Vogël të Apple, të shpallur në Nëntor 2020, kompania uli komisionin e saj nga 30% në 15% për aplikacionet kualifikuese (ato që fitonin deri në 1 milion dollarë në vit). Në vitin 2021, Apple hoqi edhe komisionet për aplikacionet e zgjedhura të botuesve të lajmeve nëse ata zgjidhnin të merrnin pjesë në Programin e saj të Partnerit të Apple News. Apple nuk ka thënë se sa zhvillues dhe botues kanë përfituar në të vërtetë nga këto mundësi, vetëm se “shumica dërrmuese” e aplikacioneve përfituan.

Duke shpallur një tjetër rekord në App Store, Apple duket se po ecën në një rrugë të mirë midis vetëpromovimit të zakonshëm dhe nuk u kushton shumë vëmendje përfitimeve të tij të mëdha. Kompania vuri në dukje se klientët e App Store kishin shpenzuar “më shumë se kurrë” midis pragut të Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri në 2021, duke nxitur një rritje dyshifrore nga viti i kaluar.

Sidoqoftë, Apple nuk ofroi ndonjë shifër për të dokumentuar këtë moment historik, siç kishte bërë vitin e kaluar, kur atëherë kishte vënë në dukje se konsumatorët shpenzuan 1.8 miliardë dollarë për mallra dhe shërbime digjitale gjatë javës midis Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri 2020, të nxitura kryesisht nga shpenzimet në lojëra.

Lexonu: Përdoruesit e App Store shpenzuan 1.8 miliardë dollarë aplikacione e lojëra gjatë javës së Krishtlindjes

Kompania ka parë më shumë reagime të zhvilluesve mbi mashtrimet e App Store, të cilat u bënë temë për një seancë dëgjimore në Kongres, si dhe vështirësitë e vazhdueshme me procesin e Rivew-ve të Aplikacioneve. Apple këtë vit u urdhërua të bënte ndryshime në App Store, të cilat do të lejonin lidhjet me opsionet e pagesave të palëve të treta si rezultat i vendimit të padisë Epic, por më vonë iu dha një pezullim në minutën e fundit nga urdhri i gjykatës, ndërsa çështja apelohej. Megjithatë, Apple i është dashur të lirojë kontrollin e tij mbi App Store në tregje të tjera, si Japonia dhe Koreja e Jugut, ku rregullatorët e shtynë Apple të lejonte lidhje me faqet e jashtme të internetit dhe mori masa të tjera për të frenuar komisionet e saj.

Përveç shifrave të App Store, Apple ofroi gjithashtu përditësime për bizneset e tjera të shërbimeve, duke përfshirë Apple Arcade, Apple Fitness+, Apple Music, Apple TV+, Apple News+, Apple Podcasts, Apple Books, Apple Pay and Wallet, Apple Maps dhe iCloud+.

Vlen të përmendet, Arcade përmban më shumë se 200 lojëra, Apple Music ka 90+ milionë këngë në audio, Apple TV+ ka fituar 190 çmime të industrisë, Apple Fitness+ është rritur duke përfshirë gati 2000 seanca të përmbajtjes së stërvitjes, Apple News mbetet numri nr. 1 aplikacion lajmesh kudo që është i disponueshëm, Apple Pay ka arritur në gati 60 vende dhe rajone dhe klientët kanë përdorur 30 milionë bileta NFC në Apple Wallet në 2021.

/techcrunch

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0