Apple Pay lancohet para pushimeve?!


Apple Pay është më në fund gati që të zhvendoset përtej aplikacioneve ekzistuese.

Apple ka njoftuar paraprakisht se shërbimi i tij i pagesave, i cili lejon blerësit të bëjnë një blerje në aplikacionet mobile me anë të shenjave të gishtave të tyre, në vend që të fusin të dhënat e kartës së kreditit, po zgjerohet edhe tek uebsajtet këtë vit.

Ky shërbim do të jetë në dispozicion për blerësit që përdorin shfletuesin Safari në modelet e iPhone dhe iPad që posedojnë teknologjinë e Apple Touch ID. Apple gjithashtu ka konsideruar të vendosë këtë shërbim për laptop dhe desktop Apple, edhe pse nuk është akoma e qartë.applepay-businessmag

Apple po u thotë partnerëve të tij të mundshëm se zgjerimi i Apple Pay në faqet e internetit mobile do të jetë gati para sezonit të pushimeve këtë vit. Një njoftim mund të vijë në WWDC, në konferencën e Apple për zhvilluesit e programeve, e cila zakonisht zhvillohet në Qershor.

 

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale