Amazon edhe në tregun e pajisjeve mjekësore, krijon një linjë ekskluzive - Business Magazine Albania

Amazon edhe në tregun e pajisjeve mjekësore, krijon një linjë ekskluzive


Amazon po ofron një linjë ekskluzive të pajisjeve mjekësore për të ndihmuar konsumatorët të menaxhojnë diabetin dhe hipertensionin, sipas CNBC. Brandi, i quajtur “Choice”, është zhvilluar nga kompania konsulente shëndetësore Arcadia Group. Zgjedhja fillimisht do të përfshijë pajisjen që mat presionin e gjakut dhe monitorët e glukozës me aplikacione mbështetëse mobile që ofrojnë ndjekjen e matjeve dhe lajmërimeve.

Lexoni: Amazon rrit pagat minimale të punonjësve, ndërkohë Bezos fiton 4 milionë dollarë në orë

  • Amazon tani ka linjat e produkteve për ta kthyer platformën e saj e-commerce në një one-stop-shop për pacientët me sëmundje kronike. Kombinuar me blerjen e farmacisë online PillPack dhe linjën e saj ekskluzive të produkteve të shëndetit (OTC) nga Amazon, gjiganti i tregtisë elektronike ka mundësinë për të sjellë mjete për menaxhimin e sëmundjeve dhe barnat drejtpërdrejt në dyert e pacientëve.
  • Amazon mund t’i integrojë pajisjet e reja me Alexa për ta bërë folësin e tij një ndihmës të fuqishëm për shëndetin personal. Amazon është duke zhvilluar aftësitë Alexa që ndihmojnë pacientët me diabet të menaxhojnë shëndetin e tyre dhe po eksplorojnë mënyrën se si ta bëjnë në përputhje me HIPAA asistentin e zërit. Pra Amazon mund të lidhë një monitor të glukozës tek Alexa në mënyrë që pacientët me diabet të mbajnë nën kontroll mjekimin e tyre.
  • Linja e re e pajisjeve Amazon është treguesi më i fundit që po nxit farmacitë e shitjeve me pakicë të vijnë online. Amazon dhe Choice patën një synim të qartë në lidhje me këtë në deklaratën e tyre për shtyp: “kjo markë është e pozicionuar për të ofruar vlerë të jashtëzakonshme kundrejt asaj që është e disponueshme në dyqanet tradicionale të farmacisë me pakicë … konsumatorët nuk kanë më nevojë të shkojnë në një dyqan fizik për të bërë blerjen e pasjisjes së tyre mjekësore.” Dhe një studim joformal i Business Insider Intelligence zbuloi se më shumë se gjysma e konsumatorëve amerikanë do të hiqnin dorë nga farmacitë e tyre të tanishme për Amazon.

Lexoni: Amazon paguan punonjësit e saj të trajnohen për punë në kompani të tjera

Por Amazon do të duhet të përqëndrohet në ndërtimin e besimit të konsumatorit nëse planifikon të përdorë produktet e reja shëndetësore. Mesatarisht, më shumë se një e treta e konsumatorëve “nuk janë aspak të kënaqur” të ndajnë informacione si parametrat jetësore personale dhe rekordet e recetës së tyre me Amazon në këmbim të shërbimeve të saj, përfundim ky i nxjerrë nga një sondazh në Maj të 2018.

burimi: BI

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0