Alibaba Cloud ul çmimet deri në 55% për të nxitur rritjen e AI në Kinë - Business Magazine Albania

Alibaba Cloud ul çmimet deri në 55% për të nxitur rritjen e AI në Kinë

Alibaba Cloud ul çmimet deri në 55% për të nxitur rritjen e AI në Kinë

Gjigandi “Alibaba”  tha se po ul çmimet në një gamë të gjerë produktesh bazë cloud me deri në 55%, në një përpjekje për të nxitur rritjen e AI në Kinë. Lëvizja synon t’i bëjë “aftësitë e cloud më gjithëpërfshirëse dhe të arritshme në epokën e AI”, tha Alibaba Cloud. Uljet e çmimeve hyjnë në fuqi të enjten dhe do të zbatohen për më shumë se 100 specifikime produktesh.

“Si ofruesi më i madh i shërbimit cloud në Kinë dhe APAC, ne shohim perspektivë të jashtëzakonshme rritjeje të tregut dixhital të Kinës,” tha Liu Weiguang, president i biznesit publik cloud në Alibaba Cloud Intelligence.

“Kjo është arsyeja pse ne vendosim të nisim fushatën e uljes së çmimeve për të ulur pragun e shërbimeve cloud për më shumë ndërmarrje dhe zhvillues për të korrur dividentët teknologjikë dhe për të përshpejtuar miratimin e shërbimeve të avancuara publike cloud në industri të ndryshme në Kinë,” tha Liu.

Interesi dhe investimet në AI kanë lulëzuar që kur OpenAI nisi ChatGPT në nëntor 2022.

Lexo edhe: Ja se si përdoruesit e Reddit mund të marrin pjesë në IPO e vetë kompanisë

Në një raport të botuar në nëntor 2023, McKinsey shpjegoi se teknologjia e shumëpërfolur ofron mundësi për kompanitë e themeluara.

“Dikush është duke përdorur renë kompjuterike për të mbështetur iniciativat gjeneruese të AI. Me thirrjet e saj masive në llogaritje, ruajtje dhe rrjetëzim, AI ka nevojë për cloud për t’u shkallëzuar. Kompleksiteti i AI, për më tepër, kërkon zbatim përmes platformave të shkallëzueshme të cloud të ndërmarrjeve dhe jo përmes pilotëve të shkëputur dhe iniciativave të drejtuara nga ekipe individuale të zhvillimit, “thanë analistët e McKinsey.

Canalys vlerësoi se shpenzimet globale të shërbimit cloud do të rriten me 20% në 2024, krahasuar me 18% në 2023, të nxitur nga miratimi i gjerë i aplikacioneve të AI. “Hipershkallëzuesit po rrisin vazhdimisht investimet në AI, duke pritur që shfrytëzimi i aftësive të saj do të katalizojë mundësi të reja në konsumin e cloud,” tha Canalys.

cnbc

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0