Ja se si përdoruesit e Reddit mund të marrin pjesë në IPO e vetë kompanisë - Business Magazine Albania

Ja se si përdoruesit e Reddit mund të marrin pjesë në IPO e vetë kompanisë

Ja se si përdoruesit e Reddit mund të marrin pjesë në IPO të kompanisë

Reddit planifikon të ndërmarrë hapin e pazakontë për t’u dhënë përdoruesve të caktuar mundësinë për t’u bërë aksionarë kur të bëjë ofertën fillestare publike këtë vit. Kompania e mediave sociale njoftoi planin në paraqitjen e IPO-së javën e kaluar dhe tani po ndan më shumë detaje se si përdoruesit mund të bëhen një nga zotëruesit e saj, me fjalët e vetë Reddit, “(jo-korporata)”. Reddit ka filluar të dërgojë email për përdoruesit e përzgjedhur duke i informuar ata për mundësinë për të marrë pjesë dhe gjithashtu ka publikuar një faqe “pyetje të bëra shpesh” për Redditorët kureshtarë.

Mundësia për të blerë aksione në një IPO zakonisht është e rezervuar kryesisht për investitorët institucionalë, kështu që Reddit do të jetë në gjendje të ftojë vetëm një numër të zgjedhur përdoruesish për të marrë pjesë në atë që quhet “program i drejtpërdrejtë i aksioneve”.

Duke filluar nga java e kaluar, Reddit tha se filloi t’u dërgonte ftesa përdoruesve për të marrë pjesë në IPO bazuar në një nga dy matjet e angazhimit në faqe: ose numrin e veprimeve që ata kanë ndërmarrë si moderatorë të një forumi në platformë (e njohur gjithashtu si një “nënredit”) ose rezultati i tyre “karma”, një shifër që tregon kontributet dhe reputacionin e një përdoruesi midis përdoruesve të tjerë në sajt.

Ja se si përdoruesit e Reddit mund të marrin pjesë në IPO të kompanisë

Redditorët që nuk marrin një nga ato email-et e ftesës do të jenë në gjendje të regjistrohen paraprakisht për të blerë aksione në IPO midis 1 marsit dhe 5 marsit. Nëse kapaciteti në program plotësohet përpara datës 5 mars, Reddit do të hapë një listë pritjeje për programin .

Programi i ndarjes direkte të IPO-së do të jetë i hapur për përdoruesit e rritur amerikanë të Reddit me llogari të krijuara më ose përpara datës 1 janar 2024, të cilët nuk janë punonjës aktualë ose të mëparshëm të Reddit.

Lexo edhe: Idetë e reja të Apple përfshijnë syze inteligjente dhe kamera në veshët tuaj

“Faza vetëm me ftesë jep informacionet tona të para-regjistrimit, ndërsa faza e hapur e para-regjistrimit është për të gjithë Redditorët,” tha kompania në faqen e saj FAQ. Diku pas mbylljes së regjistrimit më 5 mars, kompania do t’u dërgojë një email përdoruesve që janë konfirmuar se marrin pjesë në programin e ndarjes direkte për të dhënë udhëzime të mëtejshme.

Reddit nuk ka vendosur ende çmimin me të cilin aksionet do të listohen në IPO-në e tij. Përdoruesit do të jenë në gjendje të heqin dorë nga blerja e aksioneve pasi të jenë vlerësuar.

Shitjet e kompanisë në 2023 arritën në 804 milionë dollarë, 21% më shumë nga 666.7 milionë dollarë në 2022. Reddit tha gjithashtu se kishte mesatarisht më shumë se 73 milionë përdorues aktivë ditorë në tre muajt e fundit të 2023, nga 52 milionë përdorues aktivë ditorë që raportoi në 2021 .

Edhe pse disi e pazakontë, ofrimi i përdoruesve për të investuar në IPO-në e saj ka kuptim për Reddit, një platformë me një komunitet përdoruesish të famshëm – disa mund të thonë në mënyrë famëkeqe – të interesuar për të investuar.

CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0