Alen Saqe, CEO i Dentem, i ftuari i tretë i “The Key to Success 3.0” - Business Magazine Albania

Alen Saqe, CEO i Dentem, i ftuari i tretë i “The Key to Success 3.0”


I ftuari i tretë ishte CEO dhe bashkë-themeluesi i Dentem, Alen Saqe. Alen ndau me studentët e Universitetit Epoka përvojën e tij në ndërtimin e një kompanie si Dentem, një platformë e unifikuar për menaxhimin e detyrave të përditshme, automatizimin e marrëdhënieve me klientët dhe pranimin e rezervimit online për dentistët.

Ai gjithashtu tregoi për përpjekjet e tij të mëparshme për krijimin e bizneseve të suksesshme, të cilat kishin dështuar. Megjithatë, ai mësoi shumë nga ato përvoja dhe siç e përmend Alen, “ishte më mirë që të ndodhte ashtu”. Të gjitha këto përvoja e ndihmuan atë në ndërtimin e platformës së suksesshme Dentem. Tani ai është më i përgatitur dhe i gatshëm të merret me vështirësitë që paraqet tregu shqiptar.

Ajo që e bën këtë të ftuar të veçantë është se ai ka njohuri të thella të fushave të biznesit dhe informatikës. Ai është një biznesmen dhe një programues i mirë, aftësi e cila e ndihmoi atë të themelonte kompaninë e tij. Plani i tij për të ardhmen e Dentem përfshin aplikimin e Inteligjencës Artificiale, Realitetit Virtual, Realitetit të Shtuar dhe Machine Learning.

Alen dha disa këshilla shumë të rëndësishme për studentët:

  • “Investoni në veten tuaj”
  • “Prano investime nga të tjerët”
  • “Investoni tek të tjerët”
  • “Ji kurioz”

Burimi: epoka.edu.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0