Airbnb u përpoq të fshehë një krim të ndodhur në një pronë duke paguar 7 milionë dollarë - Business Magazine Albania

Airbnb u përpoq të fshehë një krim të ndodhur në një pronë duke paguar 7 milionë dollarë

Pjesa më e madhe e suksesit të Airbnb bazohet në besimin që klientët kanë për kompaninë kur marrin me qira shtëpi apo apartamente. Sidoqoftë, platforma nuk është e paprekshme kur bëhet fjalë për sigurinë e garantuar. Kohët e fundit u zbulua se kompania u përpoq të fshehte një krim që ndodhi në një pronë të New York-ut për 7 milionë dollarë.

Ngjarjet ndodhën në prag të Vitit të Ri 2015 në një apartament të vendosur në katin e parë të një apartamenti në West 37th Street në New York City. Një vajzë 29-vjeçare Australiane mbërriti me një grup miqsh për të shijuar festimet ikonike të stilit Manhattan.

Pasi kaloi mesnata, e reja la miqtë e saj në lokal dhe u kthye në apartament vetëm, pa imagjinuar se dikush po priste brenda. I panjohuri doli, e kërcënoi me thikën e kuzhinës, e shtyu në shtrat dhe abuzoi seksualisht.

Megjithëse rrugët ishin plot me njerëz, frika e paralizoi vajzën dhe ajo nuk mund të bërtiste. Në fund, sulmuesi iku me telefonin e viktimës, por ajo arriti të kontaktojë miqtë e saj me një iPad në mënyrë që ata të mund të kontaktonin autoritetet.

Një orë më vonë, kur agjentët ishin në apartament, krimineli u kthye dhe u përkul të hapte derën, por në atë moment u kap nga policia. Në çantën e shpinës ata gjetën tre sende inkriminuese: një thikë, një vath nga gruaja dhe një sërë çelësash të pronës.

Atë mëngjes, viktima mori një telefonatë nga Nick Shapiro, një menaxher krizash në Airbnb. Ai njoftoi drejtuesit e Airbnb, (përfshirë CEO Brian Chesky) për incidentin.

Në të njëjtën kohë, një ekip elitar sigurie nga kompania e zhvendosi viktimën në një hotel, e solli nënën e saj nga Australia në New York dhe ofroi të mbulonte kostot e shëndetit dhe këshillimit.

Lexoni: Kriza nga COVID-19, Airbnb me ofertë publike

Një javë më vonë, Airbnb dërgoi një anëtar të stafit në gjykatë për të parë nëse kompania ishte përmendur gjatë procedurave ligjore, por ata nuk ishin përmendur. Mediat lokale gjithashtu nuk raportuan për rastin.

Sipas informacionit të zbuluar nga Bloomberg Businessweek, Airbnb i pagoi gruas 7 milionë dollarë si kompensim për sulmin. Në këmbim, ajo nënshkroi një marrëveshje duke rënë dakord të mos flasë për pagesën ndaj kompanisë apo mikëpritësit. Gruaja, të cilës iu kërkua të mos identifikohej refuzoi të komentojë, ashtu si avokati i saj. Ajo që dihet për krimin është produkt i një hetimi bazuar në të dhënat policore dhe gjyqësore, dokumente konfidenciale dhe intervista me njerëz të afërt me çështjen.

Çështjet e sigurisë në Airbnb

Grupi i çelësave që krimineli kishte në duart e tij vuri në pikëpyetje politikat e sigurisë së Airbnb, pasi në atë kohë dhe datë kompania nuk kishte rregulla të qarta në lidhje me dorëzimin e çelësave për qiramarrësit. Megjithëse nuk dihet me siguri se si sulmuesi mori kopjen e çelësave.

Hetimi i Bloomberg Businessweek përpilon disa krime të regjistruara në strehimet e Airbnb, nga vjedhjet dhe vandalizmat te sulmet fizike dhe sulmet seksuale, ndër të tjera. Pjesa më e madhe e tyre është trajtuar përmes marrëveshjeve konfidenciale dhe pagesave për viktimat.

Airbnb ka një ekip të kontrollit të krizës të përbërë nga rreth 100 agjentë të shpërndarë në qytete të ndryshme të botës. Atyre u lejohet të shpenzojnë gjithçka që është e nevojshme për sa kohë që viktima ndihet e mbështetur. Kjo përfshin pagesën për fluturimet, akomodimin, ushqimin, këshillimin, koston e shëndetit dhe shqyrtimet e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme për të mbijetuarit e përdhunimit.

Një dokument konfidencial tregon se vitet e fundit Airbnb shpenzoi mesatarisht 50 milionë dollarë në vit për pagesa për mikëpritësit dhe mysafirët, duke përfshirë zgjidhje të ligjshme dhe dëmtime të shtëpive.

Ata nuk mund të kontrollojnë incidentet, por përgjigja e tyre si një kompani mundet

Airbnb u themelua në 2008 nga studentët Brian Chesky dhe Joe Gebbia, së bashku me inxhinierin Nate Blecharczyk. Kompania aktualisht jep me qira mbi 5.6 milionë prona. Vlera e tregut të kompanisë është 90 miliardë dollarë dhe çmimi i aksioneve është dyfishuar që kur doli në publik në dhjetor të 2020.

Modeli i biznesit i Airbnb bazohet në idenë se të huajt mund t’i besojnë njëri-tjetrit. Sidoqoftë, kompania pranon që nuk është në gjendje të garantojë siguri totale për qiramarrësit dhe mikëpritësit e tyre.

“Ju keni të bëni me njerëz të vërtetë në shtëpitë e njerëzve të vërtetë”, thotë Tara Bunch, Drejtore e Operacioneve Globale të Airbnb. “Njerëzit janë natyrshëm të paparashikueshëm dhe herë pas here ndodhin gjëra vërtet të këqija. Ne e dimë që gjithçka nuk mund të ndalet, por në fund ajo që është e rëndësishme është reagimi i kompanisë ndaj të papriturave.”

Lexoni: Listimi në bursë i Airbnb tejkalon pritshmeritë, pritet të grumbullojë 3.5 miliard dollarë

/bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0