7 shërbime që shëndetësia nuk duhet t'i lërë pas dore sipas OBSH - Business Magazine Albania

7 shërbime që shëndetësia nuk duhet t’i lërë pas dore sipas OBSH


Gjatë kësaj pandemie sistemi shëndetësor në të gjithë botën është vënë në vështirësi. Organizata Botëre e Shëndetësisë vëren ndërkohë se mbrojtja më e mirë kundër çdo shpërthimi është një sistem i fortë shëndetësor.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se “COVID-19 po zbulon se sa të brishtë janë shumë nga sistemet dhe shërbimet shëndetësore në botë, duke detyruar vendet të bëjnë zgjedhje të vështira se si t’i plotësojnë më së miri nevojat e njerëzve të tyre”.

Së fundi OBSH ka përditësuar udhëzimet e planifikimit operacional në balancimin e kërkesave për t’iu përgjigjur direkt COVID-19, duke theksuar gjithashtu mundësinë e ruajtjes së ofrimit të shërbimeve thelbësore shëndetësore. Kjo formë sipas OBSH-së zbut rrezikun e kolapsit të sistemit.

Sipas OBSH, vendet duhet të identifikojnë shërbimet thelbësore që do të përcaktohen me përparësi në përpjekjet e tyre për të ruajtur vazhdimësinë e ofrimit të shërbimeve dhe të bëjnë ndryshime strategjike për të siguruar që burimet gjithnjë e më të kufizuara të ofrojnë përfitimin maksimal për popullatën.

Lexo: Komisioni për Punën, Çështjet Sociale dhe Shëndetësinë miraton 3 Akte Normative të Këshillit të Ministrave

Shërbimet themelore që duhen pasur parasysh sipas OBSH-së janë:

1-vaksinimi rutinë;

2-Shërbime të shëndetit riprodhues përfshirë kujdesin gjatë shtatzënësisë dhe lindjes së fëmijëve;

3-Kujdesi për foshnjat e reja dhe të moshuarit;

4-Menaxhimi i kushteve të shëndetit mendor, si dhe sëmundjeve jo të transmetueshme dhe sëmundjeve infektive si HIV, malaria dhe TB;

5-Terapitë kritike në spital;

6-Menaxhimi i kushteve shëndetësore emergjente;

7-shërbime ndihmëse si imazhet themelore diagnostike, shërbimet laboratorike dhe shërbimet e bankës së gjakut, ndër të tjera.

Udhëzimet e OBSH-së theksojnë rëndësinë e azhurnimit të informacionit dhe komunikimin e vazhdueshëm me publikun.

Por ndërsa udhëzimet publikohen më mënyrë të vazhdueshme, edhe vende me një system të fortë shëndetësor si Italia, u është dashur të shtyjnë me disa muaj ndërhyrjet kirurgjikale, apo terapitë. Por, pandemia si në çdo rast tjetër, pritet të jetë një sprovë e madhe për sistemin shëndetësor të vendeve në zhvillim, dhe në veccanti në Afrikë.

OBSH

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0