6 të vërtetat e frikshme për t'u bërë një sipërmarrës  - Business Magazine Albania

6 të vërtetat e frikshme për t’u bërë një sipërmarrës 

sipërmarrës

Ka një të vërtetë bezdisëse, të frikshme, të rrëmujshme për të qenë një sipërmarrës. Ata që ëndërrojnë për sipërmarrjen mendojnë për lirinë e të qenit në gjendje të ndjekin ëndrrat e mëdha, emocionin e ndërtimit të perandorive dhe gëzimin për të lënë gjurmë në botë duke bërë diçka më të mirë se çdo person tjetër në një fushë të caktuar. 

Ka diçka në të gjithë këtë. Sipërmarrja është me të vërtetë argëtuese, shpërblyese dhe çliruese, por ka një anë të errët për të cilën askujt nuk i pëlqen të flasë shumë. Të jesh një sipërmarrës mund të jetë rraskapitëse dhe shumë e vështirë. Më poshtë janë gjashtë të vërtetat e frikshme të sipërmarrjes: 

Lexoni: Cili është vendi më dembel në botë?

  1. Ju nuk jeni shefi juaj

Doja të isha shefi i vetes sime, ashtu si miliona sipërmarrës të tjerë. Ajo që mësova ishte se sipërmarrësit e mëdhenj nuk janë kurrë shefi, përveç ndoshta nga titulli. Ka më shumë se 300 profesionistë të shitjeve dhe anëtarë të stafit në kompaninë që zotëroj dhe ata janë shefat. 

Bizneset e mrekullueshme ndërtohen duke dëgjuar njerëzit që bëjnë që njësia e biznesit të eci përpara. Sa herë që një nga njerëzit e mi më quan “shef”, i kujtoj atij individi se jam i drejtuar nga ekipi im. Unë jam punonjësi i tyre, i vetmi punonjës që ka 300 shefa që ndihmojnë në drejtimin e anijes. 

  1. Nuk do të jeni më të paguarit

Kaq shumë sipërmarrës të rinj kanë vizione madhështore për të fituar shuma të mëdha parash. Ndoshta disa po. Për shumicën, megjithatë, do të duhen vite, ndoshta dekada. Për të ndërtuar një perandori të mahnitshme, ju nevojitet ekipi dhe stafi më i mirë i shitjeve, dhe kjo do t’ju kërkojë të investoni fonde. 

Kur të gjeni një person që mund ta çojë perandorinë tuaj në një nivel tjetër, do të jeni të parët që do të hiqni dorë nga paga juaj për t’i punësuar ata, sepse kjo është ajo që ka të bëjë sipërmarrja. Biznesi juaj do të marrë një jetë më vete pothuajse si një fëmijë. Ju do të dëshironi më shumë se çdo gjë që ai të ketë sukses dhe të lulëzojë, edhe nëse është me shpenzimet tuaja. 

Kështu që ju do të sakrifikoni për të ndërtuar biznesin tuaj më të madh. Ju do të sakrifikoni sot për një të nesërme më të mirë, sepse këtë bëjnë sipërmarrësit e mëdhenj. 

  1. Balanca punë-jetë është e pamundur

Në fazat e ndërtimit të një biznesi, kërkimi i ekuilibrit mes punës dhe jetës është i kotë. Puna do të bëhet jeta juaj. Kur jeni në shtëpi duke punuar në oborrin tuaj, në lojën e futbollit të fëmijës tuaj ose duke u përgatitur për të fjetur gjatë natës, do të mendoni për biznesin tuaj. 

Do të zgjoheni në mes të natës duke u shqetësuar se duhet të kishit trajtuar diçka më mirë ose të kishit shfrytëzuar një mundësi më shpejt. Nuk ka 9-me-5 për të ndërtuar një biznes, vetëm 24/7. Po, do të kaloni kohë në shtëpi dhe madje edhe me pushime, por do të jeni gjithmonë duke menduar për biznesin tuaj.  

  1. Një ekip mbështetës ‘i fshehur’ është kaq shumë kritik

Një kompani e madhe ka një sistem të madh mbështetjeje, duke përfshirë stafin ekzekutiv, administrativ, prodhues, dhe shtesë. Kjo është kompania zyrtare. Një sipërmarrës i madh ka gjithashtu një staf të mrekullueshëm mbështetës jashtë zyrës, ndoshta një bashkëshort, fëmijë dhe miq. Familja juaj duhet më mirë të ketë një mbështetje 100 përqind për ëndrrën tuaj nëse doni të bëheni sipërmarrës ose përndryshe biznesi apo edhe familja juaj do të vuajë. 

Perandoria ime e pasurive të paluajtshme është një nënprodukt i mbështetjes që kam në shtëpi dhe miqësive që kam kultivuar gjatë gjithë jetës. Themeli i jetës sime të punës janë anëtarët e familjes që e kuptojnë se ndonjëherë më duhet të bëj telefonata në terren gjatë gjithë fundjavës dhe të marr pjesë në ngjarjet e networking shumicën e mbrëmjeve dhe se një takim për rekrutim shpesh do të tejkalojë një vakt të bërë në shtëpi. Koha ndahet gjithmonë çdo javë për ta, sepse ata janë arsyeja pas çdo gjëje që bëj. Por kur nuk ke vetëm një shef, por qindra, një sipërmarrës dhe familja që e mbështet atë duhet të bëjnë sakrifica të herëpashershme. 

  1. Dikush nuk do t’ju pëlqejë

Mësimi më i vështirë për mua ishte ky: Sa më e madhe të jetë perandoria, aq më shumë armiq bëhen. Për shumicën e sipërmarrësve, është një gjë e vështirë për t’u kuptuar. Kjo nuk do të thotë se nuk do të keni legjione mbështetësish, sepse do të keni absolutisht. Por gjithmonë do të ketë njerëz që nuk do t’u pëlqejë mënyra se si i bëni gjërat, vendimet që merrni ose drejtimi në të cilin po shkoni. Për disa sipërmarrës, kjo është thyerje e shpirtit. 

Ndonjëherë ju do të merrni vendime në interesin më të mirë të kompanisë, por jo domosdoshmërisht të punonjësve. Ju do të merrni vendime që janë në interesin më të mirë të një grupi punonjësish, por jo të tjerëve. Gjithmonë do të jetë dikush që nuk i pëlqen ajo që po bëni dhe do të lëndohet. Biznesi juaj është diçka që i keni dhënë jetë dhe në këtë mënyrë është fëmija juaj.  

Lexoni: Top 5 këshillat më të mira për sipërmarrësit e rinj

  1. Perceptimi ka rëndësi

Edhe kur biznesi juaj nuk po ecën mirë, veproni sikur po ecën. Buzëqeshni. Perceptimi ka rëndësi. Perceptimi, në fakt, ka më shumë rëndësi se realiteti. Gjashtë muaj më parë, unë riemërova biznesin tim. Ishte periudha më e vështirë e gjithë karrierës sime të biznesit. Humba një të katërtën e forcës sime të shitjeve, sepse këta punonjës nuk besonin tek unë apo tek marka ime e re. 

Kishte netë kur shkoja në shtëpi dhe qaja, e megjithatë vendosja një buzëqeshje në fytyrën time dhe kthehesha në zyrë të nesërmen gati për të përballuar botën. Në gjashtë muaj, rekrutova po aq shitës të rinj sa numri i atyre që u larguan. Tani mund të them me besim se riemërtimi ishte lëvizja më e mirë që kam bërë ndonjëherë në karrierën time. 

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0