Cili është vendi më dembel në botë?


Studiuesit në Universitetin StanfordSHBA gjurmuan telefonat e 717,000 njerëzve nga 111 shtete, si pjesë studimit më të madh të njerëzimit.

Ata zbuluan se britanikët janë shumë aktiv krahasuar me vendet e tjera, me një mesatare prej 5,444 hapash në ditë, pra afërsisht 5 km.

Shkencëtarët përdorën telefonat e njerëzve dhe arritën në përfundimin se numri mesatar i hapave ditore ishte 4,961.

cili-eshte-vendi-dembel-ne-bote-businessmag

Shumica e smartfonëve kanë një program të integruar që mund të shënojë aktivitetin fizik të përdoruesit, por për këtë studim u morën të dhëna anonime nga më shumë se 700,000 njerëz që përdorin aplikacionin e ecjes Argus.

Scott Delp, profesor i bioinxhinerisë, tha: “Nëse i ndani njerëzit e një vendi në ‘aktiv’ dhe ‘joaktiv’, diferenca mes tyre tregon nivelin e obezitetit në atë shoqëri.’

Studimi gjithashtu u përqendrua te zakoni i ecjes në këmbë, duke zbuluar se dhe infastruktura e një vendi ndikon te shëndeti.

/BBC

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale