Top 5 këshillat më të mira për sipërmarrësit e rinj

Top 5 këshillat më të mira për sipërmarrësit e rinj


Për lejën e kujt mendoni se keni nevojë para se të lejoni veten të jeni i suksesshëm dhe të ndiqni ëndrrat tuaja?

Pasuria nuk favorizon mirëkuptimin. Përkrah guximin. E megjithatë, shumica prej nesh po presin që të ndodhë diçka para se të ndjekin ëndrrat e tyre.

Në këtë artikull BusinessMag ju sjell disa nga këshillat që duhet të ndiqni kur nisni një sipërmarrje.

  1. Kur jeni në fillimet tuaja gjeni një mentor

Gjeni një mentor, dikë që admironi në fushën ku doni të përfshiheni dhe ofrojuni që të punoni falas për atë person. Mendoni për këtë si një arsimim pa pagesë. Duke u kthyer pas, para disa shekujsh, mësimi i profesionit ishte kritik për suksesin e dikujt dhe mendoj se koncepti i mësimit të profesionit është shumë i vlefshëm përsëri edhe në ditët e sotme.

  1. Ju mund të bëni një ndryshim, pa qenë në qendër të vëmendjes

Steve Jobs është portretizuar shpesh nga mediat si një vizionar i madh. Megjithatë, ndërsa Jobs ishte zakonisht në qendër të vëmendjes, Steve Wozniak ka qenë i zënë duke punuar prapa skenave. Ai ndërtoi themelet në background, ndërsa Jobs shiti vizionin për publikun.

Wozniak ishte shumë në rregull me këtë, me një pozicion që nxjerr në pah mësimin: Suksesi nuk ndodh gjithmonë kur je në qendër të vëmendjes. Nëse të dy bashkë-themeluesit e Apple do të kishin luftuar për famën që arriti Jobs, asnjëri prej tyre nuk do e kishte marrë atë. Në fakt, ishin aftësitë e ndryshme që lejuan plotësimin e vizionit të tyre.

Ky nuk është një mësim i lehtë për t’u mësuar. Kur mendoni me të vërtetë se pse po e ndërtoni biznesit tuaj, fama nuk duhet të jetë faktori kryesor i saj. Në vend të kësaj, shmangni egon tuaj që të mos rrezikoni të merrni vendime të gabuara për biznesin.

  1. Duhet ta bëni me pasion punën tuaj

Kur je duke filluar një biznes të ri, është e rëndësishme që të përqëndroheni në atë që ju pëlqeni. Pastaj gjeni një klient që të blejë produktin tuaj. Mos u shqetësoni në lidhje me madhësinë e tregut. Pasi të testoni biznesin tuaj dhe të përsosni strategjinë, do të gjeni një mënyrë për t’u zgjeruar. Edhe kompanitë më të mëdha në botë fillojnë pikërisht me një vizion të thjeshtë.

  1. Gjithmonë kërkoni për njohuri

Për të shkuar në më të mirën, duhet të zhvilloni aftësitë tuaja. Rrethojeni veten me njerëz të suksesshëm dhe të qëndrueshëm dhe gjithmonë thithini njohuri si një sfungjer. Mos harroni: askush nuk ka lindur një ekspert, prandaj mos u ndjeni të pasigurtë.

  1. Asnjëherë mos hiqni dorë

Shumë njerëz mendojnë të tërhiqen para se të arrijnë destinacionin e tyre. Kjo është pjesa ku duhet të jeni kokëfortë dhe të qëndroni gjatë! Nëse ndonjëherë mendoni të hiqni dorë, kthehuni në ato qëllime që keni vendosur në një, dy, pesë, 10 apo 20 vjet. Do e kujtoni veten pse e keni filluar këtë udhëtim të pazakontë.

/BusinessMag

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0