6 Mësime të fuqishme rreth dështimit që i shërbejnë suksesit

6 Mësime të fuqishme rreth dështimit që i shërbejnë suksesit


Dështimi është pjesë e jetës, depresionet janë pjesë e mënyrës së jetesës dhe katastrofat janë padyshim pjesë e bizneseve. Ajo vjen me territorin. Askush nuk është bërë tmerrësisht i suksesshëm nëse nuk ka përjetuar disfata.

Por për shumë prej nesh instikti i parë ku vjen fjala te dështimi është të qënit i turpëruar ose i vënë në siklet. Mbase kjo është mënyra se si na bën dështimi të ndihemi. Ne e trajtojmë dështimin sikur kemi bërë diçka të keqë dhe pasi ndodh të ndihemi të poshtëruar.

Por e vërteta është se dështimi do të ketë gjithmonë një pjesë të madhe të historisë sonë të suksesit, kështuqë sa më shpejt ne të rreshtim së turpëruari prej dështimeve tona, aq më mirë do të jetë të mësojmë prej dështimeve tona.

Le të fillojmë të mësojmë rreth mënyrave se si mund ta përdorim dështimin për të na çuar drejt suksesit.

1. Bëni kujdes se si i flisni vetes, sepse jeni po ju që po dëgjoni. Menaxhojeni bisedën me veten ose përndryshe do të ndiheni si njeri pa vlerë. Kjo është në mënyrë kritike e rëndësishme. Kur dështimi “djeg”, lëreni që të djegë për një moment dhe më pas bëni çdo gjë të mundshme për t’i folur vetes pozitivisht dhe për t’iu rikthyer “shinave.” Qëndroni i/e hapur dhe pozitiv/e me veten tuaj.

2. Është më mirë të bëni diçka që nuk është perfekte se sa të rrini pa bërë asgjë sepse nuk dini ta bëni perfekte. Lloji më i KEQ i dështimit është të MOS ndërmerrni asnjë veprim. Kur ju vendosni të mos bëni asgjë, po rrezikoni të bëni gabimin më të madh, që me sigurinë më të madhe nuk po ju çon askund.

3. Ne jemi produkt i së kaluarës sonë, por nuk duhet t’i lëmë gabimet tona të na përcaktojnë atë që jemi. Vetëm sepse e kaluara nuk ishte ashtu siç e kishit dëshiruar, kjo nuk do të thotë se ajo që ndodhet para jush nuk do jetë më e mirë. Pjesa më e madhe e njerëzve kanë frikë të flasin rreth dështimeve që kanë pasur, sepse kanë frikë të përcaktohen nga ato.

4. Armiku i suksesit nuk është dështimi, por frika ndaj suksesit. Kur frika të çon në apati dhe pasivitet, mënyra për ta hedhur pas krahëve këtë gjendje është që të përballesh me dështimin sesa ta shmangësh atë. Kur frika e të mos bërit asgjë e tejkalon frikën e të bërit gabim të gjërave, ky është momenti që tregon se më në fund gjërat po lëvizin.

5. Veprimet konsistente krijojnë rezultate konstante. Fuqia nuk vjen nga ajo që mund të bësh ti; stresi vjen nga tejkalimi i gjërave që gjithmonë ke menduar se nuk mund t’i bëjë dot. Kështuqë lëre veten “të bjerë në tokë”, por mësoje që “të shkundë pluhurin” dhe në këtë mënyrë do të ngrihesh dhe do të ecësh përpara. Konsistenca është çelësi drejt suksesit.

6. Nuk mund t’ia dalësh i(e) vetëm (vetme) dhe as nuk duhet në fakt! Ndonjëherë dështimet tona na mbajnë “të ngecur” në rrugët tona të vjetra dhe na duhet suport për të hequr qafe zakonet e këqija. Gjeni një trainer, një mentor, një mik, i cili ju mbështet në përpjekjet tuaja dhe ka eksperiencën që do t’ju ndihmojë për të kapur suksesin.

Dështimi është e vetmja mënyrë për t’u rritur, zhvilluar dhe mësuar, sepse kështu mësojmë të kemi sukses.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0