5 zakonet më sfiduese për sipërmarrësit e rinj


Kalimi nga universiteti apo puna (si i punësuar) në sipërmarrës, është një proces me shumë sfida. Një nga këto është ndryshimi apo heqja dorë nga zakone që mund të ishin të vlefshme për një jetë rutinë, shtëpi-universitet, apo shtëpi-punë. Businessmag.al ka sjellë vazhdimisht këshilla për sipërmarrësit. Sot kemi përzgjedhur mes gjithë përvojave, 5 zakonet më të vështira, nga të cilat ju duhet të hiqni dorë, në mënyrë që të rrisni shanset për sukses.

Lexoni: Si ndikojnë zakonet në suksesin tuaj?

Krijo pritshmëri realiste. Vëçanërisht në fillim të biznesit, ju duhet të gjeni ekuilibrin e duhur mes entuziazmit për t’u lëshuar në biznes, por edhe për të qëndruar me këmbë në tokë. Nëse mendoni për veten ose të tjerët gjëra joreale, ju do të zhgënjeheni vazhdimisht. Provoni të shkruani pritshmëritë tuaja dhe ato ndaj të tjerëve, dhe më pas hidhini një sy listës. Sa prej tyre janë joreale? Pasi t’i kesh identifikuar, ndryshoji në pritshmëri realiste dhe të arritshme.

Nëse do të vini në punë qoftë dhe një nga këto zakone, ju do të shihni diferencën. Bëjini pjesë të rutinës suaj ditore, dhe mos prisni rezultate të menjëhershme. Me kalimin e kohës, sa më shumë t’i praktikoni ato, aq më shumë impakt do të kenë në shëndetin tuaj mendor.

Thuaj jo dhe mos u plotëso tekat njerëzve. Vështirësia për të thënë jo shpesh vjen nga dëshira për të kënaqur të tjerët. Duhet të kuptoni çfarë ju bën të thoni po dhe çfarë ju bën të thoni jo.

Nëse e keni të vështirë të thoni jo, ndryshojeni këtë menjëherë. Nëse nuk e bëni, do të vuani ju dhe marrëdhënia juaj. Nuk mund të jesh mendërisht i shëndetshëm dhe të plotësosh dëshirat e njerëzve.

Lexoni: 4 zakone të jetës së përditshme që do t’ju bëjnë të suksesshëm

Mos bie në kurthin e mikro-menaxhimit. Në thelbin e mikro-menaxhimit është mungesa e besimit. Kjo nuk do të thotë se është gjithmonë faji i punonjësit. Ajo mund të nënkuptojë që, si pronar biznesi, dyshoni në aftësinë tuaj për të punësuar dhe trajnuar punonjësit tuaj siç duhet dhe ndjeni nevojën për të parë çdo lëvizje të tyre. Kjo mund të tregojë në të njëjtën kohë se ndoshta nuk besoni në aftësinë tuaj për të deleguar projekte. Si një udhëheqës, duhet të besoni në anëtarët e ekipit që keni punësuar.

Lëri përpjekjet për perfeksion

Duke u munduar të bëni gjithçka në mënyrë përfekte, mund të rezultojë t’i shtyni projektet në kohë, e ndoshta të mos i realizoni më. Duke qenë në brendësi të nismës, ju shihni difekte që të tjerët mund të mos I vënë re, ndaj nuk duhet ta nxisni veten drejt perfeksioni. Thjesht bëni mirë punën dhe përmirësohuni rrugës.

Mëso të negociosh, mos lër para në tavolinë

Negoçimi është një element që mund të mos e vlerësoni sa duhet në fillimin e biznesit tuaj. Entuziazmi i nisjes së një projekti mund t’ju kushtojë para, nëse nuk përgatiteni për transaksionet dhe marrëveshjet që do të bëni.

Praktikoni aftësitë tuaja të negociatave duke u fokusuar në qëllimin përfundimtar. Shumë pronarë të biznesit shkojnë deri në tryezën e negociatave pa një ide të qartë të asaj që duan të arrijnë në fund të ditës. Ky gabim mund t’u kushtojë miliona.

Lexoni: 8 zakone të këqija biznesi nga të cilat duhet të hiqni dorë në 2019

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale