5 zakone që mund të ndryshojnë jetën tuaj - Business Magazine Albania

5 zakone që mund të ndryshojnë jetën tuaj

zakone

Të kesh zakone dhe një rutinë janë aspekte thelbësore të jetës sonë të përditshme. Pavarësisht nëse dëshironi të arrini një qëllim, të jeni më produktivë ose të jetoni një jetë më të ekuilibruar, zakonet janë ato ndryshime të vogla që mund të sjellin rezultate të rëndësishme me kalimin e kohës.

Ju keni fuqinë të zgjidhni zakonet që dëshironi që do t’ju ndihmojnë të përparoni. Nëse nuk jeni plotësisht të sigurtë se cilat zakone të shtoni në rutinën tuaj të përditshme, më poshtë janë pesë zakone kryesore me të cilat mund të filloni që mund të ndryshojnë jetën tuaj.

  1. Zgjohuni në një orar të arsyeshëm

Zgjimi herët mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në mënyrën se si do të shkojë dita juaj. Sigurisht, kjo nuk do të thotë se duhet të ngriheni në pesë të mëngjesit çdo ditë. Megjithatë, trajnimi i trupit tuaj për t’u zgjuar më herët është një zakon i shkëlqyer që do të sjellë një shpërblim të madh.

Zgjimi herët ju jep kohë për të plotësuar listën e detyrave të mëngjesit dhe të jeni në gjendje të krijoni rutinën më të mirë për të përballuar ditën. Edhe ngritja 15-20 minuta më herët se zakonisht mund të jetë një zakon i shkëlqyeshëm për t’u zhvilluar. Mund të mos duket shumë, por është një fillim dhe do të shtojë më shumë kohë në ditën tuaj, kështu që nuk do të jeni të mbingarkuar me orarin tuaj.

Lexoni: 5 zakone që ndihmojnë njerëzit e suksesshëm të maksimizojnë kohën e tyre

Të zgjoheni më herët nuk do të thotë se po flini më pak. Në vitin 2019, Sleep Cycle, një aplikacion falas për të gjurmuar rutinat e gjumit, publikoi një studim të tre milionë përdoruesve të tyre aktivë mujorë. Ata arritën në përfundimin se një person mesatar fle 7 orë e 18 minuta çdo natë. Për më tepër, ora mesatare e gjumit ishte 23:39, dhe ora e zgjimit ishte 7:09 e mëngjesit. Pra, amerikanët po flenë gjumë mjaftueshëm.

Të bësh gjumë të mjaftueshëm, por gjithsesi të jesh në gjendje të zgjohesh herët është çelësi për të nisur ditën në rrugën e duhur. Megjithatë, jo të gjithë kanë nevojë për një alarm për t’u zgjuar, dhe kjo është shumë në rregull. Zgjimi rreth orës 7:00 të mëngjesit është në fakt diçka që liderët si Elon Musk dhe Mark Zuckerberg e praktikojnë çdo ditë. Zgjimi herët do t’ju vendosë në një rutinë të mirë ditore që mund t’ju ndihmojë të jeni produktiv.

  1. Programoni ditën tuaj

Planifikimi i ditës tuaj është një tjetër shtesë jetike në këtë listë të zakoneve që mund të ndryshojë jetën tuaj. Është e rëndësishme të dini se çfarë do të bëni gjatë ditës për të shmangur shpërqëndrimin dhe humbjen e fokusit. Për më tepër, planifikimi i ditës suaj mund t’ju japë një ide për prioritetet tuaja, në mënyrë që të arrini atë që është më e rëndësishme për ju.

Me një orar të qartë, mund të jeni produktiv dhe jo të mbingarkuar dhe të zhytur në të gjitha përgjegjësitë tuaja. Por, sigurisht, ka disa gjëra që thjesht nuk do të hyjnë në orarin tuaj, dhe kjo nuk përbën problem. Ne duam të kemi një plan, por gjithashtu nuk duam të punojmë deri në rraskapitje. Nëse orari juaj aktual nuk po funksionon, ka mënyra për ta rregulluar atë.

Shprehja e mirënjohjes dhe planifikimi i pushimeve janë vetëm disa nga zakonet që mund t’i shtohen ditës suaj. Sigurisht, ju mund t’i jepni përparësi produktivitetit, por gjithashtu duhet të jeni të sjellshëm me veten tuaj. Koha është burimi ynë më i vlefshëm dhe diçka që nuk mund ta kthejmë pasi të jetë zhdukur. Pasja e një orari do t’ju ndihmojë t’i përdorni me sukses ato minuta dhe orë dhe do t’ju ndihmojë të krijoni një rutinë të mirë në vend që të humbni kohë.

  1. Jepini vetes afate

T’i japësh vetes afate për të arritur çdo ditë është një nga zakonet më të mira që mund të zhvillosh. Shumica e njerëzve nuk i pëlqejnë afatet ose presionin që vjen me to, por kjo në fakt mund të jetë e dobishme kur ndryshoni këndvështrimin tuaj. Të keni një qëllim në mendje se kur duhet të përfundojë një detyrë mund të ndikojë shumë në ditën tuaj.

Ka disa përfitime kryesore që mund të përfitoni duke punuar brenda një afati. Përgjegjësia është një gjë e madhe. Të kesh një afat kohor mund t’ju ndihmojë gjithashtu të përmirësoheni dhe të shmangni vonesat.

  1. Gjeni kohë për të lëvizur

Krijimi i një zakoni për të lëvizur trupin tuaj gjatë gjithë ditës mund të ndryshojë jetën. Nuk është mirë që ne të rrimë ulur gjithë ditën pa u ngritur. Sipas një studimi të Mayo Clinic 2019, njerëzit që rrinë ulur për tetë orë në ditë pa asnjë aktivitet fizik kanë të njëjtin rrezik për të vdekur si dikush që pi duhan ose është obez.

Ky numër është edhe më i lartë për njerëzit që vazhdojnë të shkojnë në zyrë çdo ditë. Qëndrimi ulur pa stërvitje mund të rrisë shanset tona për shumë rreziqe të ndryshme shëndetësore, duke përfshirë presionin e lartë të gjakut, goditjen në tru, sëmundjet e zemrës, obezitetin, kolesterolin e lartë, presionin e lartë të gjakut dhe më shumë. Çfarë mund të bëjmë për të kompensuar këto rreziqe shëndetësore dhe për të punuar nga stili i jetesës sonë?

Epo, ne kemi nevojë për aktivitet fizik në jetën tonë. Diçka aq e thjeshtë sa përdorimi i një rutine ose ecja përreth bllokut mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në shëndetin tuaj. Sigurohuni që të bëni pushime dhe të ngriheni nga karrigia juaj. Qëndrimi në këmbë çdo 30 minuta mund të jetë i mirë për ju. Nëse mund të qëndroni në këmbë gjatë kryerjes së telefonatave, kjo mund të jetë një mënyrë e shkëlqyer për të lëvizur, ndërkohë që po kryeni punën.

Lexoni: 7 zakone që do t’ju ​​mbajnë mendjen e mprehtë pavarësisht sa kohë punoni

  1. Jepini përparësi praktikimit të kujdesit për veten

Besoni apo jo, ju jeni pasuria juaj më e rëndësishme. Duhet të kujdeseni për veten mbi të gjitha. Sigurohuni që të gjeni kohë çdo ditë për të trajtuar vetë-kujdesin tuaj. Mund të jetë diçka aq e thjeshtë si meditimi, lutja, leximi, ditari, apo edhe thjesht përqëndrimi në një qëllim që nuk lidhet me punën që keni në mendje. Jepini prioritet projekteve që pëlqeni gjithashtu.

Vetë-kujdesi fokusohet si në shëndetin tuaj mendor ashtu edhe në atë fizik. Ne duhet të mendojmë për shëndetin tonë dhe të mos e lodhim veten. Është thelbësore t’i japim përparësi vetes dhe mirëqenies sonë.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0