5 zakone që ndihmojnë njerëzit e suksesshëm të maksimizojnë kohën e tyre - Business Magazine Albania

5 zakone që ndihmojnë njerëzit e suksesshëm të maksimizojnë kohën e tyre

zakone

Të gjithë kemi 24 orë në ditë, por ajo që ne bëjmë me ato 1440 minuta i ndan njerëzit e suksesshëm nga pjesa tjetër.

Nëse doni të tejkaloni konkurrencën, të arrini qëllimet tuaja dhe të arrini më shumë sesa duhet të lejojë java, këto zakone të mëposhtme do t’ju ndihmojnë.

Lexoni: 4 zgjedhje në jetë i ndajnë ata që veprojnë nga ata që ëndërrojnë

  • Mendoni si një person dembel

A është më e shpejtë të vendosësh një pjatalarëse apo të pastrosh çdo pjatë më vete? Rezultati është i njëjtë, pavarësisht se si arrini atje, por përpjekja e përfshirë është e ndryshme. Përpjekja e Josephine Cochran e shekullit të 19-të për të aplikuar së pari presionin e ujit në pjata nuk ishte vetëm novatore, ishte një ide e lindur nga dembelizmi. Ajo nuk donte të lante me dorë çdo lugë apo pjatë dhe gjeti një mënyrë për ta bërë atë në mënyrë më efikase.

Në vend që thjesht të uleni për të bërë punën e lodhshme, shikoni nëse mund të gjeni një mënyrë për ta bërë punën më pak të lodhshme. Krijoni procese pune, automatizime dhe inovacione që ju lejojnë të bëni më shumë me më pak përpjekje, pastaj përdorni atë kohë për të trajtuar probleme të tjera.

Mos i bëni detyrat tuaja sipas renditjes

Rreziku me listat e detyrave është se shumica e njerëzve supozojnë se ato duhet të plotësohen në mënyrë lineare. Kur bëhet fjalë për këto punë, nuk është ide e zgjuar të fillosh thjesht nga fillimi në fund. Në vend të kësaj, aplikoni vlerësimet e kohës për çdo detyrë. E gjeni veten me dhjetë minuta midis takimeve? Përfundoni një detyrë të vogël. Aeroplani vonohet me dy orë? Trajtoni një problematikë më të madhe. Bëni atë që mundeni kur mundeni dhe do të habiteni me atë që mund të arrini gjatë gjithë ditës.

Maksimizoni kohën tuaj

Në vend që të shikoni dritaren e kabinës tuaj në një aeroplan, të eksploroni nëpër Instagram në një Uber, ose të shikoni njerëzit në metro, bëni udhëtimet të funksionojnë për ju. Udhëtimi mund të jetë i shkëlqyeshëm për t’iu përgjigjur email-ve, përgatitjes për takimet e ardhshme dhe, kur gjithçka tjetër dështon, edukimin e vazhdueshëm. Shmangni filmin gjatë fluturimit dhe dëgjoni një podcast, bëni rrugën tuaj përmes një libri udhëheqës ose lexoni disa artikuj të shkruar nga ekspertë. Ideja është që çdo moment të kaluar ulur ta trajtojmë si një mundësi.

Merrni parasysh ROI

Sa herë që mendoni të angazhoheni për diçka, merrni parasysh kthimin e mundshëm të investimit (ROI). Të pish diçka me një mik të vjetër mund të tingëllojë si një përdorim i mirë i kohës, por a është me të vërtetë? Nëse dalja me një shok të heq nga puna, familja apo edukimi, mund të mos ia vlejë investimi që bëni në kohën tuaj. Pyesni veten nëse shpërblimi justifikon koston. Pushimi dhe relaksi janë, natyrisht, të rëndësishme, por çdo gjë që bëni në mënyrë rigoroze jashtë detyrimit mund të mos jetë e vlefshme për kohën e kaluar, dhe është mirë të thuash “jo” kur ROI nuk është e favorshme.

Lexoni: 4 Libra klasikë të biznesit të rekomanduar nga Jeff Bezos, Bill Gates dhe Mark Zuckerberg

Delegoni pjesën tjetër

Shumica e drejtuesve të bizneseve duan të mendojnë se ata duhet të përfshihen shumë në çdo aspekt të ndërmarrjeve të tyre, por realiteti është se përpjekja për të qenë një person që doni të bëni shumë gjëra, nuk ju bën të aftë për asgjë. Në vend të kësaj, kuptoni se cila është superfuqia juaj dhe zhvillojeni atë derisa absolutisht askush nuk mund ta bëjë atë më mirë se ju. Mos u shqetësoni për gjërat në të cilat nuk shkëlqeni natyrshëm. Gjeni njerëz që shkëlqejnë në fushat që jeni të dobët dhe lërini të fluturojnë. Diçka magjike ndodh kur gjeni atë në të cilën jeni të mirë dhe delegoni pjesën tjetër, gjithçka lëviz më shpejt! Kur të merrni njerëzit e duhur në rolet e duhura, askush nuk do të shqetësohet nga gjërat që i sfidojnë ata. Gjithçka bëhet e thjeshtë dhe rezultatet mund të jenë vërtet mahnitëse.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0