5 zakone që do të transformojnë aftësitë tuaja drejtuese - Business Magazine Albania

5 zakone që do të transformojnë aftësitë tuaja drejtuese

aftësitë]drejtuese

Gati për të çuar aftësitë tuaja drejtuese në nivelin tjetër? Zbuloni pesë zakonet që do t’ju transformojnë në një lider të jashtëzakonshëm!

NGA JOHN KITCHENS

Ngritja e aftësive tuaja në nivelin tjetër nuk është një detyrë e lehtë. Ajo kërkon më shumë se vetëm gjak, djersë dhe lot, por edhe një dëshirë për t’u bërë më të mirë. Kërkon që ju të bëni zgjedhjen për të qenë më i miri që mund të jeni dhe të keni përkushtimin për t’u përshtatur me të. Por, jo të gjithë kanë dëshirën për t’u bërë më të mirë. Shumica e njerëzve ende e gjejnë veten në të njëjtin cikël të dëshirës për një përparim dhe pretendimit se ky vit do të jetë viti i tyre.

A do të jetë ndonjëherë ndryshe? A mund të bëhet vendosmëria jonë më shumë se thjesht një mendim i dëshiruar? Çfarë nevojitet për të transformuar aftësitë tuaja drejtuese? Çfarë duhet të bëjmë për të jetuar jetën që dëshirojmë dhe një jetë që meritojmë? Çfarë na mungon? A janë paratë? Fama? Koha?

Për të qenë vërtet i sinqertë, përgjigjia qëndron brenda nesh. Shumë udhëheqës presin të bëhen të suksesshëm kur nuk kanë as qëndrimin e duhur për të filluar. Nuk ka të bëjë me fatin apo shansin, ka të bëjë vetëm me zakonet tona. Nëse duam të bëhemi të klasit botëror në ndonjë gjë, do të kërkohen zakone të klasit botëror që ne të jemi vërtet të suksesshëm.

Zakoni është forca e fuqishme që formon sjelljen tonë dhe përcakton suksesin tonë. Si udhëheqës, ne duhet të jemi në gjendje të njohim zakonet që do të bëjnë vërtet ndryshim në transformimin e aftësive tona dhe të krijojmë një plan veprimi që do të çojë në sukses. Këtu janë pesë zakone kryesore që duhet të zhvilloni për të transformuar aftësitë tuaja drejtuese:

  1. Vendosni një drejtim të njohur

Një udhëtim pa një destinacion është një udhëtim pa qëllim, dhe kjo është e vërtetë në të gjitha aspektet e jetës – qofshin ato marrëdhëniet tona, shëndeti apo biznesi ynë. Ne duhet të kemi një qëllim përfundimtar përpara se të ndërmarrim hapat e nevojshëm për të arritur atje. Është e rëndësishme të gjejmë kohë për të menduar për atë që duam të arrijmë dhe të jemi specifik në vizionin tonë.

Njohja saktësisht se ku duam të përfundojmë na ndihmon në identifikimin e hapave që duhet të ndërmerren gjatë rrugës. Ai gjithashtu na lejon të dimë se si duket suksesi dhe na ndihmon të përqendrojmë burimet tona në mënyrën më efektive dhe efikase. Marrja e zakonit për të vendosur qëllimet dhe drejtimin tuaj do t’ju ndihmojë të qëndroni në rrugën e duhur.

  1. Planifikoni përpara

Marrja e kohës për të planifikuar dhe hartuar atë që dëshironi të arrini në vitin e ardhshëm është një nga zakonet më të rëndësishme të lidershipit për të transformuar jetën tuaj. Veprimet pa plan janë si lumenjtë pa dalje, nuk shkojnë askund. Planifikimi na jep një ndjenjë drejtimi dhe urgjence kur fillojmë detyrat tona. Na lejon të dimë se çfarë do të duhet për të arritur rezultatin tonë të dëshiruar nga pikëpamja e aktivitetit.

Është thelbësore të planifikoni dhe ndani qëllimet tuaja në pjesë të arritshme për çdo tremujor, muaj, javë dhe ditë. Kjo ju lejon të identifikoni një objektiv për çdo periudhë dhe detyrat që duhet të plotësohen për ta arritur atë. Pasi të keni vendosur një plan, bëhet më e lehtë të gjurmoni përparimin, si dhe të bëni rregullime në kohë pa u mbingarkuar ose shpërqendruar. Në fund të fundit, planifikimi përpara, me qëllime të arritshme, ndihmon për të vendosur veten në rrugën e suksesit dhe çon në një fillim më produktiv dhe efektiv.

  1. Rrethojeni veten me njerëzit e duhur

Rrethimi me njerëzit e duhur mund të ndikojë jashtëzakonisht në jetën dhe suksesin tuaj. Siç tha Nipsey Hussle, “Nëse shikoni njerëzit në rrethin tuaj dhe nuk frymëzoheni, atëherë nuk keni një rreth. Ju keni një kafaz.” Ne duhet të sigurohemi që njerëzit me të cilët jemi rrethuar janë ata njerëz që na thonë atë që duhet të dëgjojmë, jo atë që duam të dëgjojmë.

Rrethi juaj duhet të jetë në gjendje t’ju mbajë nën kontroll dhe gjithashtu t’ju ngrejë lart – duke ju kujtuar të besoni se keni atë që duhet për të arritur në nivelin tjetër. Kjo do t’ju ndihmojë të jeni përgjegjës për zakonet tuaja dhe të rriteni në udhëheqje dhe sukses. Mos harroni se nëse njerëzit tuaj nuk frymëzojnë rritjen tuaj, atëherë ata nuk janë njerëzit e duhur. Jini të sjellshëm me veten dhe shmangni toksicitetin. Gjeni individë pozitivë, me të njëjtin mendim, të cilët janë të apasionuar pas arritjes së qëllimeve të tyre dhe krijojnë mjedisin e duhur që ju të rriteni.

Lexo: BE publikon planin e ri për ndalimin e makinave me naftë dhe benzinë

  1. Paraqituni më mirë seç prisnin të tjerët

“Askush nuk do t’ju vlerësojë me të vërtetë derisa ju të vlerësoni veten  me të vërtetë në fillim.”

Të paraqitesh dhe të bësh përpjekje për t’u bërë më të mirë se prishmëritë që keni, është një nga gjërat themelore që nuk duhet të harrojmë. Edhe nëse nuk na pëlqen, ne i detyrohemi vetes që të tregojmë më të mirën – jo për hir të të tjerëve, por për veten tonë. Dhe që ne të luajmë në çdo nivel tjeter duhet të jemi të gatshëm të bëjmë zotimin për t’u paraqitur pavarësisht çdo gjëje. Të qenit në gjendje ta shtyni veten për të bërë më shumë se çfarë pritet nga ju, dhe ta bëni atë vazhdimisht, do t’ju ndihmojë të përmirësoni aftësitë tuaja drejtuese dhe t’ju përgatisë për sukses.

  1. Punoni fort

T’i çosh gjërat në një nivel tjetër kërkon më shumë sesa thjesht të thuash se dëshiron ta bësh. Duhet të jeni të gatshëm të  bëni sakrifica dhe të punoni fort sepse nuk ka një pilulë magjike për ta arritur këtë gjë. Ne duhet të jemi të gatshëm të bëjmë sakrifica për të ndryshuar sjelljen tonë, për të ndryshuar zakonet tona. Ja ku njerëzit mbeten pas. Ata nuk janë të gatshëm të bëjnë sakrifica me kohën, paratë dhe marrëdhëniet e tyre. Dhe kjo është ajo që do t’i pengojë njerëzit të arrijnë gjëra. Nëse duam të bëhemi më të mirët në industri, duhet të marrim iniciativën dhe të bëjmë punën.

Çdo gjë që duam në jetën tonë që është në një nivel pro. Ne nuk do të arrijmë atje me zakone amatore. Nuk mjafton të dëshirojmë sukses – duhet të jemi të gatshëm të punojmë për të. Vetëm atëherë do të arrini nivelin tjetër të aftësive drejtuese dhe suksesit që dëshironi. Në fund të fundit, suksesi nuk është një destinacion, është një mënyrë jetese.

entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0