BE publikon planin e ri për ndalimin e makinave me naftë dhe benzinë - Business Magazine Albania

BE publikon planin e ri për ndalimin e makinave me naftë dhe benzinë

Pas kundërshtimit të Gjermanisë ndaj një zgjidhjeje të mëparshme, Komisioni Evropian ka propozuar lejimin e shitjes së makinave të reja me motorë me djegie të brendshme pas vitit 2035, nëse ato janë të përbëra me e-karburante neutrale ndaj klimës, tregoi një dokument i parë nga Reuters.

Komisioni ka propozuar që automjetet e tilla të jenë ndër ato të lejuara nga viti 2035, me kusht që zgjidhjet e reja teknologjike të pengojnë drejtimin e tyre nëse përdoren lëndë djegëse të tjera nga ato miqësore me mjedisin, del nga propozimi i Komisionit për Ministrinë gjermane të Transportit.

Pas muajsh negociatash, Parlamenti Evropian, Komisioni Evropian dhe vendet anëtare të Bashkimit Evropian ranë dakord vitin e kaluar për një ligj që do ta bënte të pamundur shitjen e makinave me motorë me djegie të brendshme nga viti 2035.

Por Gjermania njoftoi kundërshtimin e saj në minutën e fundit të këtij muaji, duke kërkuar që makinat e reja me motorë me djegie të brendshme të lejohen të shiten pas kësaj date nëse ato furnizohen me e-karburant.

Ministri i Çështjeve Evropiane të Francës hodhi poshtë kundërshtimin gjerman ndaj një ligji që kërkon që makinat e reja të shitura në BE të kenë emetim zero nga viti 2035 dhe tha se marrëveshja e mëparshme duhet të ruhet.

Komisioni ka pak hapësirë ​​për të manovruar për të arritur një marrëveshje, pasi Parlamenti Evropian ka thënë se nuk do të rihapë tekstin përfundimtar të rënë dakord vitin e kaluar. Dhe ka ende shumë pak kohë deri në zgjedhjet evropiane të vitit të ardhshëm.

Ai tha të hënën se bisedimet me Komisionin për një ndalim të planifikuar të motorëve të rinj me djegie të brendshme nga viti 2035 po përparonin, por se nuk mund të thoshte se kur do të arrihet një marrëveshje./ Times

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0