5 Startupet më të suksesshme të ‘Shark Tank’


Që nga premiera në vitin 2009, Shark Tank i ka prezantuar botës zinxhirët e restoranteve, aplikacionet për smartphone dhe Squatty Potty. Produktet që janë pjesë e Shark Tank gjenden në të gjithë vendin dhe shfaqja ka ndjekës besnikë, me miliona shikues të akorduar për çdo episod. Investitorët si Mark Cuban dhe Barbara Corcoran janë bërë emra familjarë tashmë.

Shfaqja merr persona që aspirojnë të kenë një biznes, të cilët kanë një ide ose produkt dhe u lejon atyre të bëjnë pitch përpara pesë investitorë për afërsisht pesë minuta dhe nëse ata marrin një ofertë, ideja ka potencial për t’u bërë sukses brenda natës nga njerëz të zakonshëm. Nuk është një detyrë e lehtë, pasi investitorët kanë një dozë të rëndë kritike dhe skepticizëm për çdo ide. Business Magazine do t’iu tregojë sot pesë startupet të cilat janë financuar me vlera të mëdha nga investitorët:

Buggy Beds

Të pesë investitorët kanë bërë një investim prej 250,000 $ në Buggy Bed, e cila ka prodhuar një sistem zbulimi të insekteve në krevat.

Produktet aktualisht janë në dispozicion në më shumë se 20 vende dhe kompania pati shitje me vlerë prej 1.2 milionë $ në 2016.

GrooveBook

Investitorët Mark Cuban dhe Kevin O’Leary dhanë një investim prej 150.000 $ për 80% të të drejtave të liçensimit në aplikacionin për ndërtimin e librit të fotove.

Kompania u ble nga Shutterfly për 14.5 milionë $ në 2014, kur thuhet se kishte më shumë se 1 milionë shkarkime.

Tipsy Elves

Ndoshta një nga startupet më të famshme të Shark Tank është Tipsy Elves e cila shet bluza të shëmtuara për të gjitha rastet.

Investitori Robert Herjavec i ofroi kompanisë 100.000 $ për 10% të kapitalit në Dhjetor të vitit 2013. Vitin e kaluar, të ardhurat e kompanisë u vlerësuan në 8 milionë $.

Squatty Potty

Investitorja Lori Greiner i ofroi ekipit të Squatty Potty 350.000 $ për kapitalin prej 10%. Kompania pati një rritje 1 milionë $ pas shfaqjes dhe në vitin 2016 kishte të ardhura prej 30 milionë $.

Linja origjinale e prodhimit të “vendeve të mira për tualetin” është zgjeruar edhe në aromatizues të ajrit dhe bluza të çuditshme.

Scrub Daddy

Nuk ishte vetëm startupi Squatty Potty ai që i solli Lori Greiner sukses. Ajo i ofroi 200.000 $ për 20% të aksioneve në Scrub Daddy, një kompani prodhuese e sfungjerit të kuzhinës që solli të ardhura të raportuara 50 milionë $, vitin e kaluar.

Që nga suksesi i Shark Tank, Scrub Daddy ka shtuar shumë produkte të reja, duke përfshirë Scour Daddy, Sponge Daddy dhe Eraser Daddy.

 

Burimi: time.com

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale