5 sipërmarrësit e suksesshëm që zotërojnë të paktën një ishull privat - Business Magazine Albania

5 sipërmarrësit e suksesshëm që zotërojnë të paktën një ishull privat


Ka disa gjëra që mund të vijnë me arritjet tuaja. Ndoshta blerja e një prone apo makine për veten apo familjen tuaj dhe pastaj ekziston lloji i parave që ju bën me një ishull privat.

Një sipërmarrës i tillë është bashkë-themeluesi i Google, i cili thuhet se zotëron një ishull në Karaibe të quajtur Eustatia. Ai mund të jetë frymëzuar të shtojë një në portofolin e tij pasi u martua në ishullin Necker të Richard Branson.

Richard Branson

Themeluesi i Virgin Group bleu Ishullin Necker në Karaibe për 180,000 $ në vitin 1978. Ai kaloi pesë vjet duke ndërtuar një vendpushim prej 10 milionë dollarë. Në mesin e viteve 2000 ajo vlerësohej në rreth 60 milionë dollarë.

Larry Ellison

Bashkëthemeluesi i Oracle, kryetar ekzekutiv dhe CTO harxhoi 300 milionë dollarë në vitin 2012 për të blerë ishullin Lanai në Hawaii. Ishulli është shtëpi për dy vendpushime dhe një qytet me më shumë se 3.000 banorë.

Lexoni: Çelësi i lumturisë dhe suksesit sipas Richard Branson

Lin Dong

Dong është një sipërmarrës kinez, i cili themeloi një kompani të pajisjeve mjekësore dhe gjithashtu bëri para me tregun e aksioneve në vitet 1990. Deri në vitin 2015, Dong nuk kishte një, as dy, por thuhet se 30 ishuj në portofolin e tij të pasurive të paluajtshme për 4.4 milionë dollarë.

Kristina Roth

Roth drejtoi biznesin konsultues Matisia Consultants, që solli 45 milionë dollarë në vetëm një vit përpara se ta shiste atë në vitin 2016. Sipërmarrja e saj e ardhshme ishte SuperShe, një investim për fuqizimin e grave vetëm në ishullin e saj finlandez, ku ju mund të qëndroni për 4.680 dollarë në javë ose 2.340 dollarë për tre netë. Ajo gjithashtu thuhet se zotëron një ishull tjetër në Turks & Caicos.

Paul Allen

Bashkëthemeluesi i Microsoft në vitin 1992 bleu ishullin Allan, 292 hektarë në brigjet e Seattle. Allen përfundimisht shiti ishullin në vitin 2013 për 8 milionë dollarë – shumë më e ulët nga oferta fillestare prej 25 milionë dollarë në vitin 2005 dhe 13.5 milionë dollarë në vitin 2009 – tek Eric C. Anderson, një sipërmarrës që drejton një kompani turistike të quajtur, Space Adventures. Allen gjithashtu bleu tokë në gadishullin Sperry, gjithashtu në shtetin e Uashingtonit, për 8 milionë dollarë në vitin 1996.

/Entrepreneur

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0