Evolucioni i e-commerce-it në Kinë: Si live-shopping dhe modelet e biznesit po riformojnë tregun në 2024 - Business Magazine Albania

Evolucioni i e-commerce-it në Kinë: Si live-shopping dhe modelet e biznesit po riformojnë tregun në 2024

Evolucioni i e-commerce-it në Kinë: Si live-shopping dhe modelet e biznesit po riformojnë tregun në 2024

Nikola Ilchev është një ekspert i njohur në fushën e e-commerce-it, me mbi 10 vite përvojë në tregjet e Evropës Lindore dhe Qendrore. Ai ka ndjekur zhvillimet digjitale në Evropën Perëndimore dhe Shtetet e Bashkuara, por kohët e fundit ka pasur mundësinë të përjetojë nga afër transformimin e e-commerce-it në Kinë. Ai ishte pjesë e programit “Seminar for E-commerce and Cross-Border E-commerce Development” për Bullgarët, organizuar nga Dhoma Bullgaro-Kineze për Zhvillim Industrial (BCCID) dhe mbështetur nga Agjencia Bullgare për Promovimin e SME-ve. Ky program 14-ditor i mundësoi atij të eksplorojë botën digjitale të Kinës, duke vizituar qytete të ndryshme, fabrika dhe qendra logjistike. Ai pati mundësinë të takohej me biznese të e-commerce-it dhe të shihte demonstrime të drejtpërdrejta të përmbushjes së porosive dhe eventeve të live-shopping—komponentë kyç të evolucionit të e-commerce-it në Kinë.

Tre gjëra që duhet të dini për e-commerce-in lokal të Kinës në 2024

1. Statistikat thelbësore të tregut:

 • Popullsia totale: 1.409 miliardë
 • Përdoruesit e telefonave celularë: 1.091 miliardë (përafërsisht e barabartë me numrin e përdoruesve të internetit, pasi smartphone-ët janë zakonisht të lidhur)
 • Shikuesit e videove të shkurtra: 1.053 miliardë (një shifër e rëndësishme)
 • Përdoruesit e dorëzimit të ushqimit online: 545 milionë
 • Përdoruesit e taksive online: 528 milionë
 • Shitjet online me pakicë në 2023: 15.4 trilion RMB (afërsisht 2.2 trilion USD)
 • Vlera totale e e-commerce-it cross-border në 2023: 23.8 trilion RMB, një rritje prej 15.6% *Shënime nga Raporti i 53-të Statistikor mbi Zhvillimin e Internetit në Kinë (deri në dhjetor 2023).

Lexo edhe:Je një krijues kontenti? Ja 4 mënyra si të rrisësh produktivitetin

2. Modelet e biznesit të e-commerce-it në Kinë:

 • B2B (Biznes me Biznes): 1688 (www.1688.com), Made-in-China (cn.made-in-china.com)
 • B2C (Biznes me Konsumator): Tmall (www.tmall.com), JD.com (www.jd.com), Vipshop (www.vip.com)
 • C2C (Konsumator me Konsumator): Taobao (www.taobao.com), Goofish (www.goofish.com)
 • C2M (Konsumator me Prodhues): Sogal (m.suofeiya.com), Biyao (www.biyao.com)
 • G2B (Qeveri me Biznes): Dyqani Elektronik i Prokurimit të Qeverisë Provinciale Jiangxi (www.jxemall.com)
 • F2B2C (Fabrikë me Biznes me Konsumator): Xiaomi (www.mi.com)
 • C2B2F (Komunitet me Biznes me Fabrikë): Meituan Youxuan, Xingsheng Youxuan, Duoduo Maicai, Shihuituan, Weiluo
 • F2C2C (Fabrikë me Konsumator me Konsumator): Shitjet e influencuesve në aplikacione si Douyin dhe Kuaishou

3. Live-Shopping: Një mënyrë e jetës: Live-shopping është aktualisht trendi më i madh në Kinë. Njerëzit angazhohen me live-shopping ndërsa punojnë, ngasin skuterë elektrikë, përdorin transportin publik dhe në shumë situata të tjera të përditshme. Shumica e platformave të e-commerce-it ofrojnë veçori të live-shopping, me kompanitë që adoptojnë një nga dy strategji:

 • Bashkëpunimi me Liderë të Opinionit Kryesorë (KOLs)
 • Punësimi i ekipeve të live-streaming brenda kompanisë

Këto ekipe të live-streaming monitorojnë vazhdimisht shitjet dhe ndërveprojnë me audiencën për të përmirësuar rezultatet.

Peizazhi i eCommerce-it në Kinë ka evoluar ndjeshëm, duke u bërë një nga tregjet më të avancuara globalisht. Përdorimi i gjerë i live-shopping dhe modelet e ndryshme të biznesit nënvizojnë natyrën dinamike të këtij sektori. Kuptimi i këtyre zhvillimeve ofron njohuri të vlefshme për të ardhmen e eCommerce-it global.

linkedin

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0