5 mësime që duhen marrë parasysh para se të largoheni nga puna për të filluar biznesin tuaj  - Business Magazine Albania

5 mësime që duhen marrë parasysh para se të largoheni nga puna për të filluar biznesin tuaj 

5 mësime

Ju keni menduar të bëni atë hap besimi për mjaft kohë dhe jeni në prag të kërcimit. Por këtu janë pesë mësime që duhet t’i merrni parasysh përpara se të largoheni nga korporata për udhëtimin tuaj sipërmarrës. 

  1. Drejtimi juaj është më i rëndësishëm se shpejtësia juaj

Të gjithë kanë një “Nivel 1” të ndryshëm. Disa sipërmarrës filluan kompanitë e tyre në garazhin e tyre. Disa sipërmarrës filluan kompanitë e tyre në një suitë luksoze nën çati me pamje nga lumi Hudson. Ju duhet të kuptoni se të gjithë kanë një pikënisje të ndryshme dhe është e domosdoshme të merrni kohën tuaj. 

Lexoni: Pandemia krijoi një miliarder të ri çdo 30 orë, ndërsa miliona po përgatiten për varfërinë ekstreme

  1. Zhvilloni një rekord të humbjeve

Ju mund të jeni të prirur të filloni herët dhe të përqëndroheni në shkallëzimin e biznesit tuaj dhe rritjen e marzhit të fitimit të kompanisë suaj. Megjithatë, me siguri do të goditeni me grusht në fytyrë. Do t’ju duhet të duroni dhimbje në rritje. Këtu do t’ju duhet të kultivoni një histori humbjesh në mënyrë që të mund të mësoni nga gabimet tuaja dhe të jeni të përgatitur për çdo gjë. 

Ju mund të krijoni një rezyme të dështimeve tuaja. Ju mund të krijoni një parvaz humbjesh personale dhe profesionale. Ndërsa vazhdoni të lundroni nëpër përpjekjet tuaja sipërmarrëse, do të mësoni shpejt se humbjet do të sjellin fitoret tuaja.  

  1. Krijoni një grup njerëzish që do ju ndihmojnë (dorën tuaj të ndihmës)

Dora juaj e ndihmës duhet të përbëhet nga këshilltarë (një ekip njerëzish që janë të gatshëm të ofrojnë disa udhëzime), mentorë (një ekip njerëzish që do të garantojnë për ju kur të jeni në dhomë) dhe sponsorë (një ekip njerëzish që do të garantojnë për ju kur nuk jeni në dhomë). 

Vetja juaj më e mirë vjen nga vlerësimi i rrjetit që ndërtoni dhe duke ditur se këta janë individë të palëkundur dhe të besueshëm. Le të jemi të qartë: dora juaj e ndihmës nuk përbëhet nga fletëpalosje. Sidoqoftë, rrjeti juaj ju mundëson të jeni përjashtim nga status quo-ja në industrinë tuaj të synuar. 

Dora juaj e ndihmës është këtu për t’u siguruar që të mos ndiheni të vetmuar në rrugën tuaj drejt majës. Ndërsa filloni udhëtimin tuaj, do të mësoni se rrjeti juaj i këshilltarëve, mentorëve dhe sponsorëve do t’ju mbështesë dhe do t’ju çojë në nivelin tjetër. 

  1. Kontrolloni krenarinë tuaj

Krenaria juaj do të turbullojë gjykimin tuaj dhe do t’ju bëjë të burgosur të veprimeve tuaja. Ne priremi të dashurohemi me shprehjen “fillime të përulura” sepse na kujton se udhëtimi ynë filloi me përulësi. 

Shpesh, një tepricë krenarie mund t’ju bëjë të mbyllni njerëzit e tjerë, të refuzoni të kërkoni falje edhe kur duhet dhe të mos jeni mbështetës për të tjerët në rrugën e tyre drejt suksesit. 

Ndërsa largoheni nga korporata, ju duhet të mësoni të hidhni krenarinë tuaj në anën e largimit nga ajo ndjenjë e rreme e të drejtës. 

Lexoni: 3 arsye pse audienca juaj nuk po blen nga ju

  1. Mësoni të fajësoni veten

Kur keni sukses, kush e merr meritën? Ka të ngjarë t’i jepni vetes meritën, së bashku me ndoshta disa nga partnerët dhe kolegët tuaj brenda kompanisë tuaj. Megjithatë, këta njerëz nuk do ta marrin me vete rënien nëse gjërat nuk funksionojnë. Faji i jepet vetëm një personi — juve. Ndonjëherë, ngjarje të pafat mund të ndodhin në udhëtimin tuaj. Këto ngjarje të pashmangshme mund të dëmtojnë biznesin tuaj. Edhe pse mund të mos jetë faji juaj, ju duhet të mësoni se si të merrni përgjegjësi për rezultatet nga këto ngjarje, pavarësisht nga të mirat apo të këqijat. 

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0